LIVE: Ολυμπιακός-ΑΕΛ 4-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ολυμπιακός-ΑΕΛ (17:15, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 18/12/19 - 19:06

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΛ στο - κεκλεισμένων των θυρών - «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και μόνος στόχος του είναι η νίκη που θα τον διατηρήσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Σημαντικό για τους Ερυθρόλευκους είναι ότι επιστρέφει στην ενδεκάδα μετά από 10 μήνες ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ενώ αλλαγές πρόκειται να υπάρξουν στην άμυνα λόγω απουσίας του Σεμέδο, που εκτίει ποινή καρτών, και ενδεχόμενο ξεκούρασης του Ομάρ.

Από την άλλη, ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν υπολογίζει τους Φατιόν, Μπράλιτς, Καρανίκα και Ασούμπρε.

4-1
ΑΕΛ
ΑΕΛ
  • 19:06

Ο Ολυμπιακός επικρατεί με άνεση της ΑΕΛ στο "Γ. Καραϊσκάκης" (4-1) και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

• 19:03
    90'

Επιπλέον 3 λεπτά έξτρα χρόνου

• 19:02
    89'

Κίτρινη στον Μπρούνο, η πρώτη στο ματς

• 18:56
    84'

Σουτ του Μπουχαλάκη αποκρούει ο Κρίστινσον

• 18:53
    81'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Ο Τσιμίκας δίνει τη θέση του στον Τοροσίδη

• 18:53

Συμπληρώθηκαν 80 λεπτά αγώνα, διαδικαστικό χαρακτήρα έχει αποκτήσει το ματς εδώ και αρκετή ώρα

• 18:52
    79'
    Αλλαγή για την ΑΕΛ

Μέσα Φιλίποβιτς, έξω ο Μόρας

• 18:49
    77'

Παραλίγο να εκμεταλλευτεί ο Γκερέρο ένα απρόσεκτο γύρισμα του Μιχαήλ στον Κρίστινσον, αλλά δεν τα κατάφερε

• 18:46
    74'

O Mπενζιά στη θέση του Σουντανί

• 18:44
    70'

Πίνακας στη θέση του Νούνιτς

• 18:37

Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα σε σχέση με το πρώτο μέρος

• 18:36
    65'

Ο Γκερέρο παίρνει τη θέση του Ελ Αραμπί

• 18:32
    60'

Καθαρίζει μια επικίνδυνη σέντρα προς την εστία του Ολυμπιακού, ο Μπα

• 18:31
    59'

Ο Μπάλλας παίρνει τη θέση του Κάτσε

• 18:28
    56'
    ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ!

Σουτ του Ουάρντα έξω από την περιοχή, τραγικό λάθος του Σα που χάνει την μπάλα μέσα από την αγκαλιά του!

• 18:26
    54'

Κεφαλιά του Ελ Αραμπί από το ύψος του πέναλτι μπλόκαρε ο Κρίστινσον

• 18:24
    53'
    Φάση για τον Ολυμπιακό

Πλασέ του Καμαρά έξω από την περιοχή, περνά άουτ

• 18:23
    50'

Γύρισμα του Νούνιτς, μπλόκαρε ο Σα

• 18:20
    46'

• 18:04

Ακόμα ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο για την ομάδα του Μαρτίνς. Τέσσερα γκολ απόψε, όπως και στην Τρίπολη, ενώ τρία είχε πετύχει στο ματς με τον Παναιτωλικό. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 15 τελικές με τα περισσότερα ρήγματα να δημιουργούνται από τα άκρα. Πάντως γενικά κινητικός ο Ολυμπιακός που θεωρώ ότι έχει κάνει το καλύτερο ημίχρονο του φέτος. Δεν είναι μόνο τα γκολ, αλλά και η γενικότερη εικόνα. Κινητήριος μοχλός ο Σουντανί.

• 18:01

Ο Μασούρας πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ στο 9' και στο 11', ο Σουντανί τον ακολούθησε στο 17' και ο Ελ Αραμπί έγραψε το 4-0 στο 37' με πέναλτι που κέρδισε

• 18:01
    45'

Τέλος στο πρώτο μέρος χωρίς καθυστερήσεις. Επιβλητικός ο Ολυμπιακός, που διαλύει με 4-0 την ΑΕΛ

• 18:00
    42'

Σούταρε έξω από την περιοχή με το δεξί ο Ελ Αραμπί, αλλά δεν απείλησε τον Κρίστινσον

• 17:52
    37'
    ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Και στην επανάληψη εύστοχος ο Ελ Αραμπί για το 4-0! Ένατο γκολ του Μαροκινού στο πρωτάθλημα!

• 17:52
    36'
    Επανάληψη στο πέναλτι

Ο Ελ-Αραμπί ευστόχησε, αλλά ο Σέζος δίνει επανάληψη. Μπήκε νωρίτερα ο Μασούρας στην περιοχή

• 17:51
    35'
    Πέναλτι για τον Ολυμπιακό

Ο Μόρας ανατρέπει τον Ελ Αραμπί, σωστή η απόφαση του Σέζου

• 17:49
    34'

Γύρισμα του Ουάρντα στην περιοχή, διώχνει ο Μπα

• 17:49
    32'
    Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Σουτ του Μπουχαλάκη, η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι

• 17:48

Η κυριαρχία των «ερυθρόλευκων» αντικατοπτρίστηκε πλήρως στην στατιστική, αφού μέχρι το πρώτο ημίωρο είχε έντεκα τελικές, εκ των οποίων οι επτά στην εστία

• 17:45
    30'

Γυριστό από τον Σουντανί, πέρασε ψηλά άουτ

• 17:43
    25'

Φοβερή αμυντική προσπάθεια του Τσιμίκα που επέστρεψε στην άμυνα του ταχύτατα για να κόψει τον Νούνιτς πριν πλασάρει τον Σα

• 17:43

Εντυπωσιακό πρώτο 20λεπτο από τον Ολυμπιακό που καταφέρνει να εκμεταλευτεί τόσο τα άκρα του όσο και τον άξονα, δημιουργώντας προβλήματα στους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα το 3-0. Ανεβασμένος ο Μασούρας, κινητήριος μοχλός ο Σουντανί

• 17:32
    17'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Ο Σουντανί αδειάζει τον Μόρα, πατάει περιοχή και από διαγώνια θέση νικάει τον Κρίστινσον για το 3-0!

• 17:32
    16'
    Nέα φάση για τον Ολυμπιακό!

Ο Μπουχαλάκης βρήκε τον Μασούρα με σκαφτή μπαλιά, αλλά το τσίμπημα της μπάλας από τον πρώτο ήταν αδύναμο για να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα

• 17:30

Η ομάδα του Μαρτίνς έχει απαλλαγεί από νωρίς από το άγχος

• 17:28

Τρίτο γκολ σε δύο ματς για τον Γιώργο Μασούρα

• 17:28
    12'
    Νέα μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό!

Κεφαλιά του Ελ Αραμπί άουτ

• 17:26
    11'

Ο Σουντανί αδειάζει τον Μόρα, στρώνει στον Μασούρα που τελειώνει ιδανικά τη φάση

• 17:25
    9'

Πονηρή σέντρα από τον Τσιμίκα, μία επαφή από τον Μασούρα που νικάει τον Κρίστινσον

• 17:23

Το ματς έχει αποκτήσει ρυθμό στα τελευταία λεπτά

• 17:22
    6'

Βγαίνει στην κόντρα η ΑΕΛ με τον Μπέρτο και κερδίζει κόρνερ από κόψιμο του Αβραάμ

• 17:21
    1'

Σέντρα στο παιχνίδι

• 17:04

Ο Ολυμπιακός προέρχεται από τρεις σερί νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη. Μετά την ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ, η ομάδα του Μαρτίνς έχει κερδίσει Παναιτωλικό, Ερυθρό Αστέρα και Αστέρα Τρίπολης

• 17:04

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει στον Κάμπο με 1-0. Σκόρε με πέναλτι στο 7ο λεπτό σε εκείνο το ματς ο Βαλμπουενά

• 17:04

Διαιτητής ο Σέζος (Κιλκίς), με βοηθούς τους Μωυσιάδη (Ηπείρου) και Καλύβα (Φθιώτιδας). Τέταρτος ο Μαλούτας και VAR o Τζοβάρας

• 16:50

Οι ερυθρόλευκοι "συγκατοικούν" με τον ΠΑΟΚ στην κορυφή της βαθμολογίας με 34 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ δίνει τη μάχη για τα play offs, έχοντας συγκεντρώσει ως τώρα 19 πόντους

• 16:46

Το ματς θα διεξαχθεί στο άδειο λόγω τιμωρίας "Γ. Καραϊσκάκης", μετά τα όσα συνέβησαν στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Χωρίς κόσμο οι ερυθρόλευκοι θα υποδεχθούν και τον Παναθηναϊκό στο πρώτο παιχνίδι του 2020.

• 16:45
    ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου)

Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Μιλοσάλιεβιτς, Νούνιτς, Ουάρντα

• 16:45
    Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς)

Σα, Τσιμίκας, Γκασπάρ, Αβραάμ, Μπα, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Μπρούνο, Σουντανί, Αραμπί

• 16:45

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων...

• 16:44

Από την άλλη, ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν μπορεί να υπολογίζει για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση τους τιμωρημένους Φατιόν, Μπράλιτς, Καρανίκα και τον τραυματία Ασούμπρε.

• 16:44

Ο Πορτογάλος τεχνικός έχει αρκετές απουσίες, αφού δεν υπολογίζει τους Γκιγέρμε, Βαλμπουενά, Φορτούνη, Σισέ και Σεμέδο (λόγω καρτών). Παράλληλα, δίνει «ανάσες» στον Ελαμπντελαουί.

• 16:43

Περιθώρια για απώλειες για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν υπάρχουν, αφού «συγκατοικεί» με τον ΠΑΟΚ στην κορυφή της βαθμολογίας και δεν θέλει να δώσει το προβάδισμα στον άμεσο διεκδικητή του φετινού τίτλου.