LIVE: Σεβίλλη-Ίντερ 3-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Σεβίλλη-Ίντερ (22:00, Cosmote Sport 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 22/08/20 - 00:51

Η Σεβίλη παραμένει η απόλυτη κυρίαρχος του Europa League. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έκανε το 4Χ4 σε τελικούς της διοργάνωσης, πανηγυρίζοντας αυτή την φορά την κατάκτηση του τροπαίου επί γερμανικού εδάφους (Κολονία), μετά το 3-2 επί της Ίντερ, σε έναν από τους καλύτερους τελικούς που έχουν γίνει στα χρονικά της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA.

Το συγκρότημα του Ζουλέν Λοπετέγκι κατέκτησε πέρα για πέρα δίκαια το 6ο της ευρωπαϊκό τρόπαιο (δύο όταν ονομαζόταν Κύπελλο UEFA, το 2006 και 2007 και 4ο ως Europa League το 2014, 2015, 2016 και 2020).

Στο Rhein Energie Stadion της Κολονίας οι δύο ομάδες είχαν πολλά κέφια και προσέφεραν πλούσιο θέαμα στο πρώτο 45λεπτο. Τέσσερα γκολ, δυνατές μονομαχίες, ένταση και νεύρα συνέθεσαν την εικόνα του ημιχρόνου, που βρήκε τις φιναλίστ ισόπαλες με σκορ 2-2.

Ο Λουκάκου με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ντιέγκο Κάρλος, άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, για ν΄ αναλάβει δράση ο Λουκ Ντε Γιονγκ, ο οποίος με ισάριθμες κεφαλιές στο 12΄ και 33΄ έβαλε μπροστά τη Σεβίλη.

Η χαρά των Ανδαλουσιάνων, όμως, κράτησε μόλις 3 λεπτά, καθώς στο 36΄ από φάουλ που κέρδισε ο Λουκάκου κι εκτέλεσε ο Μαρτίνες, ο Γοδίν με κεφαλιά ισοφάρισε για τους «νερατζούρι».

Κι ενώ ο Λουκάκου έχασε τεράστια ευκαιρία στο ξεκίνημα του β΄ μέρους για να κάνει το 3-2, εξελίχθηκε σε «μοιραίο» για την ομάδα του Μιλάνου. Στο 74΄, μετά από ανάποδο ψαλίδι του Ντιέγκο Κάρλος κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν άουτ, ο Βέλγος στράικερ έβαλε το πόδι του στην πορεία της κι αφού της άλλαξε πορεία την έστειλε στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς.

Εννέα λεπτά πριν από το 90΄ ο Κουντέ έδιωξε προ της γραμμής το πλασέ του Αλέξις Σάντσες.

Με την κατάκτηση του τροπαίου, η Σεβίλη εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League, κάτι, που άλλωστε, είχε καταφέρει και μέσω της LaLiga.

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)

Κίτρινες: Μπανέγκα - Ντιέγκο Κάρλος, Μπαρέλα, Μπαστόνι, Γκαλιαρντίνι

Οι συνθέσεις:

ΣΕΒΙΛΗ (Ζουλέν Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος (85΄ Γκούντελι), Ρεγκιλόν, Μπανέγκα, Φερνάντο, Τζόρνταν, Σούσο (77΄ Βάσκες), Οκάμπος, Ντε Γιονγκ (85΄ Εν Νεσιρί)

ΙΝΤΕΡ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν (90΄ Καντρέβα), Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντ΄ Αμπρόζιο (78΄ Μόουζες), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι (78΄ Έρικσεν), Γιάνγκ, Λουκάκου, Μαρτίνες (78΄ Σάντσες)

• 23:55
    96'

Η Σεβίλλη είναι κάτοχος του Europa League για 6η φορά στην ιστορία της!

• 23:49

Όλη η Ίντερ μπροστά τώρα, σε θέση μαζικής άμυνας αντίθετα η Σεβίλλη

• 23:49
    91'
    Φάση για την Ίντερ

Επέμβαση του Μπόνο σε προβολή του Καντρέβα

• 23:48

Συμπληρώθηκαν τα 90' στο ματς. 6 λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 23:47
    89'
    Αλλαγή για την Ίντερ

Καντρέβα αντί Γοδίν

• 23:45
    87'
    Αλλαγές για τη Σεβίλλη

ΕνΝεσίρι και Γκουντέλι μέσα, Ντε Γιονγκ και Ντιέγκο Κάρλος έξω

• 23:40
    82'
    Καλή στιγμή για την Ίντερ!

Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Μπόνο. Με τα πολλά, η προβολή του Σάντσες απομακρύνεται από τον Κουντέ πάνω στη γραμμή.

• 23:38
    80'
    Καλή στιγμή για τη Σεβίλλη!

Νέο φάουλ του Μπανέγα και κεφαλιά του Κουντέ 1-2 μέτρα άουτ

• 23:37
    78'
    Τριπλή αλλαγή για την Ίντερ

Έρικσεν, Σάντσες και Μόουζες στη θέση των Γκαλιαρντίνι, Μαρτίνες και Ντ'Αμπρόζιο

• 23:36
    77'
    Αλλαγή για τη Σεβίλλη

Βάθκεθ αντί του Σούσο

• 23:34
    74'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τη Σεβίλλη!

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπανέγκα, το διώξιμο της άμυνας της Ίντερ δεν είναι καλό και ο Ντιέγκο Κάρλος με ένα ανάποδο ψαλίδι και κόντρα στον Λουκάκου, γράφει το 3-2 για τη Σεβίλλη!

• 23:27
    69'

Ο Μουνίρ θα πάρει τη θέση του Οκάμπος.

• 23:23
    65'
    Φοβερή φάση για την Ίντερ!

Ο Λουκάκου φεύγει μόνος μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή της Σεβίλλης, όμως ο Μπόνο κερδίζει στο τετ-α-τετ τον Βέλγο σέντερ φορ.

• 23:22

Σταθερά σε ιταλικά πόδια η μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το ματς σαν να έχει σβήσει στη μεσαία γραμμή. Η Σεβίλλη προσπαθεί να πιέσει και να κλέψει μπάλες, όμως ούτε αυτή με τη σειρά της μπορεί να κάνει παιχνίδι.

• 23:16
    57'
    Καλή φάση για τη Σεβίλλη!

Ωραία προσπάθεια του Ρεγκιλόν από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή από αριστερά αλλά το δυνατό διαγώνιο σουτ περνάει άουτ.

• 23:09
    52'
    Ευκαιρία για την Ίντερ!

Το σουτ του Γκαλιαρντίνι μετά από φάση διαρκείας, μπλοκάρεται από την κόντρα του Ντιέγκο Κάρλος

• 23:07
    46'
    Σέντρα στο β' μέρος

Λίγο πιο αργό φαίνεται το τέμπο και από τις δύο ομάδες στην επανάληψη. Κατοχή μπάλας και πάλι από την Ίντερ

• 23:01

Στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες

• 22:49
    45'
    Τέλος πρώτου μέρους

Σεβίλλη - Ίντερ 2-2 σε ένα πρώτο ημίχρονο αντάξιο ενός τελικού

• 22:48
    45'
    Φάση για τη Σεβίλλη

Φάουλ του Μπανέγα και κεφαλιά του Οκάμπος που διώχνει ο Χαντάνοβιτς.

• 22:38
    36'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ίντερ!

Εκτέλεση φάουλ του Μπρόζοβιτς, κεφαλιά του Ουρουγουανού, Γοδίν και η Ιντερ απαντά άμεσα!

• 22:37
    34'
    ΓΚΟΟΟΛ για τη Σεβίλλη!

Εκτέλεση φάουλ του Μπανέγα, υπέροχη ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Ολλανδού πάνω από τον Γκαλιαρντίνι και η μπάλα στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς

• 22:32

Πολύ ψηλά η πίεση της Σεβίλλης τώρα, προσπαθεί να κόψει μέτρα από την Ίντερ που στα τελευταία λεπτά κυκλοφόρησε τη μπάλα.

• 22:21

Πολλή γκρίνια μέχρι στιγμής στο ματς πάντως και από τις δύο ομάδες, για τις αποφάσεις του Ολλανδού ρέφερι

• 22:21
    18'

Ο Ντ' Αμπρόζιο δεν τελειώνει σωστά τη φάση, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 22:17

Έντονες διαμαρτυρίες για χέρι στην περιοχή της Σεβίλλης μετά από σουτ. Φαίνεται χέρι του Ντιέγκο Κάρλος, «παίζετε» λέει ο Μάκελι.

• 22:17

Ιδανικό ξεκίνημα και για όλους τους... ουδέτερους στο ματς, με δύο γκολ ήδη στο πρώτο τέταρτο.  Καλός και ο ρυθμός του αγώνα γενικότερα.

• 22:13
    12'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Σεβίλλη!

Μετά από ένα δίλεπτο σε θέση επίθεσης, η Σεβίλλη έβγαλε μια ωραία αυτοματοποιημένη φάση από τα δεξιά, ο Χέσους Νάβας έβγαλε μια υπέροχη σέντρα, ο Ντε Γιονγκ έπεσε για την καρφωτή κεφαλιά και νίκησε τον Χαντάνοβιτς παρά την προσπάθεια του κίπερ της Ίντερ.

• 22:11

10 λεπτά στο ματς και η Σεβίλλη ψάχνει αντίδραση. Η ομάδα του Κόντε είναι σε ιδανική θέση, με γκολ στην τσέπη και την πολυτέλεια να... περιμένει.

• 22:11

Η απίθανη καταγραφή τερμάτων του Λουκάκου για φέτος συνεχίζεται. Φτάνει τα 7 σε 6 ματς στο Europa League και 34 σε όλες τις διοργανώσεις που είναι και η καλύτερη σεζόν στην καριέρα του, σε ηλικία 27 ετών. Σημειώνεται δε ότι σκοράρει σε 11ο σερί ματς Europa League που επίσης είναι ρεκόρ!

• 22:11
    5'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ίντερ

Ο Ρομέλου Λουκάκου ευστοχεί από τη λευκή βούλα και γράφει το 1-0 για την Ίντερ!

• 22:11
    3'
    Πέναλτι για την Ίντερ

Το κέρδισε ο Λουκάκου στην αντεπίθεση

• 22:10
    1'

Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)

Βοηθοί: Μάριο Ντικς (Ολλανδία), Χέσελ Στέεγκστρα (Ολλανδία)

Τέταρτος: Τάσος Σιδηρόπουλος (Ελλάδα)

VAR: Γιόχεμ Κάμπχαϊς (Ολλανδία)

• 21:40
    Ίντερ (Αντόνιο Κόντε):

Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φράι, Γοδίν, Γιανγκ, Γκαλιαρντίνι, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Ντ'Αμπρόζιο, Μαρτίνες, Λουκάκου.

• 21:39
    Σεβίλλη (Γιουλέν Λοπετέγκι)

Μπουνού, Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Ζορντάν, Φερνάντο, Μπανέγα, Οκάμπος, Σούσο, Ντε Γιονγκ.

• 21:39

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 21:39
    Αλλά και πως η Ίντερ διέλυσε τη Σαχτάρ του Ντόνετσκ...

• 21:38
    Θυμηθείτε πως η Σεβίλλη άφησε εκτός την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ...

• 21:36
    Ο... δρόμος των δυο φιναλίστ

φφφ

• 21:36

Ο Λουκάκου έχει πλέον φτάσει στα 33 τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις καταγράφοντας την καλύτερη σεζόν της καριέρας του στην ηλικία των 27 ετών, ενώ, έχει βρει δίχτυα σε 10 διαδοχικά ματς του Europa League καταγράφοντας νέα κορυφαία επίδοση!

• 21:36

Η Σεβίλλη έχει το πιο μεγάλο αήττητο σερί της σε όλες τις διοργανώσεις στην ιστορία της με 20 ματς, 11 νίκες και 9 ισοπαλίες. Μόνο η Ρεάλ από τις ισπανικές ομάδες είχε αυτήν την περίοδο πιο μεγάλο σερί με 21 ματς ανάμεσα σε Οκτώβριο και Φλεβάρη.

• 21:36

Η Σεβίλλη δεν έχει χάσει ποτέ ένα νοκ άουτ ματς στο UEFA Cup / Europa League έχοντας έξι νίκες και 2 ισοπαλίες. Έχει κερδίσει όλα τα πέντε της πιο πρόσφατα, μαζί με δύο τελικούς.

• 21:35

Η Ίντερ έχει κερδίσει και πέντε τα φετινά της ματς στο Europa και μπορεί να κάνει ρεκόρ κερδίζοντας έξι σερί μόνο για 2η φορά στην ιστορία της.

• 21:35

Η Σεβίλλη έχει κερδίσει τρόπαιο σε όλους τους ευρωπαϊκούς τελικούς της, κάτι που έχει κάνει μόνο η Λίβερπουλ – έξι από το 1972-1973 έως το 1983-1984) και η Ρεάλ (εννιά μεταξύ 1984-1985 και 2017-2018).

• 21:35

Η Ίντερ έφτασε στον δέκατο ευρωπαϊκό της τελικό και τον πρώτο μετά το 2010 όπου είχαν κερδίσει 2-0 τη Μπάγερν Μονάχου στο Champions League.

Είναι ένατη ομάδα που φτάνει τους 10 τελικούς σε μεγάλες ευρωπαϊκές διοργανώσεις και η 3η μετά τις Μίλαν και Γιουβέντους, που έχουν 14.

• 21:35

Η Σεβίλλη είναι η πιο πετυχημένη ομάδα στο Κύπελλο UEFA / Europa League έχοντας φτάσει σε έξι τελικούς, μαζί με την φετινή σεζόν και έχοντας κερδίσει το τρόπαιο πέντε φορές, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα.

• 21:35

Είναι η έκτη φορά σε έντεκα σεζόν του Europa όπου ομάδες αναμετρώνεται για πρώτη φορά σε τελικό. Η τελευταία φορά ήταν το 2015 – 2016 με τη νίκη της Σεβίλλης με 3-1 με τη Λίβερπουλ.

• 21:35

Αυτή θα είναι η πρώτη αναμέτρηση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση ανάμεσα στην Ίντερ και τη Σεβίλλη και θα είναι σε τελικό του Europa League.

• 21:35

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου τελικού του Europa League, ανάμεσα στη Σεβίλλη και την Ίντερ.