Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 74-76: Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό

Ενημερώθηκε: 28/01/21 - 23:16

Αν και χωρίς Παπανικολάου-Βεζένκοβ και με ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στη νίκη, αλλά στο τέλος «λύγισε» (76-74) από την Μπαρτσελόνα, μέσα στο ΣΕΦ και έπεσε στο 11-12.

Συγκλονιστικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τους Πειραιώτες να ήταν μπροστά (74-72), στο 1:10’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, δόθηκαν δύο «εύκολες» βολές στον Μίροτιτς, ακολούθησε ένα λάθος του Σλούκα και άλλες βολές για τον Χίγκινς που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, στα 6,3’’.

Στην τελευταία επίθεση, ο Σπανούλης πήρε το τρίποντο αστόχησε, με τους Μάρτιν και Σλούκα να αστοχούν σε διαδοχικά λέι απ για την ισοφάριση και να μπαίνει το επόμενο Πρίντεζη, αλλά να ήταν εκπρόθεσμο.

Επιπρόσθετα, ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς νίκη στην «διαβολοβδομάδα», αφού είχε προηγηθεί η ήττα στο Μιλάνο, ενώ πλέον όλοι αντιλαμβάνονται στον Πειραιά πως η μάχη για την είσοδο στην οκτάδα δυσκόλεψε πολύ.

Αντίθετα, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στο 17-6 και παραμένει στις θέσεις της κορυφής, έχοντας μαζί της την... τύχη και την τριάδα των Νίκολα Μίροτιτς (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Νικ Καλάθη (12 πόντοι, 7 ασίστ) και Κόρι Χίγκινς (14 πόντοι, 4 ασίστ). Από τους ηττημένους πάλεψε ο εξαιρετικός Σακίελ ΜακΚίσικ (18 πόντοι, 4/6 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)