Basket League: Νίκες για Ήφαιστο, Περιστέρι, Χολαργό

Ενημερώθηκε: 29/12/18 - 18:58

Στο Ρέθυμνο απέναντι στην ομώνυμη ομάδα ο Ήφαιστος κατάφερε να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη 85-82 λίγο πριν φύγει το 2018. Η ομάδα της Λήμνου είχε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα από την έναρξή του.

Όταν χρειάστηκε να αντέξει στα ξεσπάσματα του Ρεθύμνου το έκανε και έτσι στο τέλος πανηγύρισε μια μεγάλη επιτυχία. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία ειδικά για το πρώτο μέρος. Αυτή ήταν η έκτη νίκη για τον Ήφαιστο, αντιθέτως με το Ρέθυμνο που έχει εννιά ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-39, 49-59, 82-85

περιστερι ροδος

To Περιστέρι έφτασε ακόμη και στο +17, με τον μαχητικό Κολοσσό να μειώνει στο καλάθι (70-68) στα 30’’, αλλά τελικά να παίρνει τη νίκη (73-70) και με το 9-2 να μένει στην πρώτη τριάδα της Α1!

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Βασιλόπουλος με 23 πόντους, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε ο Γκρέι. Από τους «θαλασσί», που έπεσαν στο 2-8, πάλεψε ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 24 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 23 (4), Χάροου 3, Γκρέι 15 (1), Σίρκο 4, Ντάνιελ 9, Μουράτος, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης, Μπέντιλ 2, Κάλαχαν 7 (1)

Κολοσσός Ρόδου (Φλεβαράκης): Γεωργάκης, Ντιγκς 7 (1), Μπράουνινγκ 4, Γκιμπς 14 (2), Πίνκστον 13 (1), Μαυροειδής 24 (15ριμπ.), Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 2, Δημάκος 1, Κάρτερ 5 (1).

χολαργος ρεθυμνο

Ο Χολαργός νίκησε 82-71 το Λαύριο εντός έδρας και μετά από αυτή την επιτυχία εδραιώθηκε στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας της Basket League μετά από 11 αγωνιστικές και συνεχίζει να δίνει μάχη για την είσοδό του στα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται τελικά στο 46-39. Στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 19-8, ο Χολαργός έφτασε να προηγείται με 65-47 και ουσιαστικά το ματς κρίθηκε δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ροκανίσουν λίγο την διαφορά (73-63 στο 37’), χωρίς όμως ποτέ να μπορέσουν ποτέ να πλησιάσουν περισσότερο και να αγχώσουν πραγματικά τους νεοφώτιστους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-39, 65-47, 82-71