Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 82-86: Έδειξε χαρακτήρα

Ενημερώθηκε: 17/03/23 - 00:14

Επιτέλους εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό! Οι «πράσινοι» με την κορυφαία τους εμφάνιση εδώ και αρκετό καιρό πέρασαν από το «Αστρομπάλ», νικώντας με σκορ 86-82 τη Βιλερμπάν!

Αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» των πρασίνων μέσα στο 2023, το οποίο τους ανέβασε στο 10-19 και τους έδωσε ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την Basket League (19/3, 15:45).

Η δεύτερη σερί νίκη της ομάδας του Χρήστου Σερέλη συνδυάστηκε με πολύ καλή εμφάνιση. Οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί επιθετικά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν σκόραραν 52 πόντους. Το ματς φαινόταν να οδεύει με άνεση στον Παναθηναϊκό, που 2 λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 10 πόντους. Ωστόσο, κάποια λάθη στο τέλος έβαλαν ξανά τους γηπεδούχους στο παιχνίδι (80-84), πριν ο Γκριγκόνις βγάλει μία σημαντική άμυνα και πασάρει στον Γουίλιαμς που τέλειωσε το ματς (80-86).

Πληθωρικό πρόσωπο έδειξε ο Παναθηναϊκός, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές. 14 πόντους και κομβικές άμυνες είχε ο Λι, ενώ 13 πρόσθεσαν οι Γουίλιαμς και Μπέικον. Ειδικά ο τελευταίος, μετά το ματς που «κόπηκε» από τον Σερέλη, έδειξε διαφορετικό πρόσωπο, όντας πιο μετρημένος και ομαδικός. Κομβικός και ο Γκριγκόνις με 9 πόντους και 3/6 τρίποντα, ενώ την καλύτερή του φετινή εμφάνιση έκανε ο Μαντζούκας έχοντας 9 πόντους και παίζοντας πολλή ώρα στο «5».

Για τη Βιλερμπάν, που σημείωσε την 8η συνεχόμενη ήττα της και έπεσε στο 8-21, 13 πόντους είχε ο Γιουσουφά Φαλ και 12 ο Νάντο Ντε Κολό.

Στα αρνητικά, υπάρχει ανησυχία για τον Ματέους Πονίτκα, που υπέστη στο πρώτο μέρος διάστρεμμα και είναι αμφίβολος ενόψει του ντέρμπι.