Champions League: Πρόκριση για Ντόρτμουντ - Θρίλερ για 2η θέση (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 03/12/20 - 00:19

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήρθε ισόπαλη 1-1 την Λάτσιο κι εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του φετινού Champions League μια αγωνιστική πριν το φινάλε από τον 6ο όμιλο, ενώ η αντίπαλος της θα παίξει τελικό πρόκρισης κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ στο «Ολίμπικο» για το άλλο «εισιτήριο» για τους «16»!

Με τον Γκερέιρο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από την ωραία συνεργασία με τους Ρέινα και Αζάρ και να… κάνει σεφτέ στο Champions League, νικώντας στο τετ α τετ τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 1-0 στο 44’!

Στην επανάληψη, η Ντόρτμουντ ξεκίνησε πιο δυναμικά, είδε τον Ρέινα να λέει όχι στον συνεπίθετό του και τον Αζάρ να χάνει μια ακόμα ευκαιρία για το 2-0, για να περάσει στη συνέχεια η σκυτάλη στην Λάτσιο.

Ο Σουλτς -που μπήκε αλλαγή στο 62’- ανέτρεψε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 65ο λεπτό, ο Ιμόμπιλε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και με το τέταρτο φετινό του γκολ στην διοργάνωση, σημείωσε το 1-1.

Στο έτερο ματς του γκρουπ, η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε «σβηστά» της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 3-0 στο «Γιαν Μπρέιντελ Στάντιον» και εξασφάλισε την τρίτη θέση και το Europa League, πηγαίνοντας την άλλη εβδομάδα να παίξει την πρόκριση στους «16» του Champions League κόντρα στην Λάτσιο!