Έκανε το... δώρο στην Εθνική το Βέλγιο!

Ενημερώθηκε: 07/10/17 - 21:20

Ένα Βέλγιο που αγωνίστηκε για την τιμή του, έκανε το... δώρο που ήθελε η Εθνική μας ομάδας, επικρατώντας της Βοσνίας με 4-3, μέσα στο Σεράγεβο και άνοιξε διάπλατα τον δρόμο της Ελλάδας, για τα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και πήραν δίκαια τη νίκη σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Ο Μενιέ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό μετά από όμορφο συνδιασμό των παικτών του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ.

Στη συνέχεια όμως, ο κακός αγωνιστικός χώρος του γηπέδου, δεν έδωσε την ευκαιρία στους Βέλγους να παίξουν το ποδόσφαιρό τους και οι Βόσνιοι βρήκαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 30' με τον Μεντούγιανιν.

Οι Βόσνιοι πέτυχαν την ολική ανατροπή στην αναμέτρηση, στο 39ο λεπτό, Βίστσα εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτίμηση του Βερτόχεν και έκανε το 2-1!

Στην επανάληψη, το Βέλγιο μπήκε αποφασισμένο να γυρίσει το παιχνίδι, δημιουργώντας συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Μπέγκοβιτς. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 59', με τον Μπατσουαγί να κάνει το 2-2 και εννιά λεπτά αργότερα, ο Καρασκό, μετά το κόρνερ του Ντε Μπρόινε έφερε "τούμπα" το παιχνίδι!

Το παιχνίδι είχε απίστευτο ρυθμό με τις δυο ομάδες να χάνουν συνεχώς ευκαιρίες! Τελικά, η Βοσνία ήταν αυτή που χαμογέλασε, με τον Ντούμιτς να "καρφώνει" τον Κουρτουά για το 3-3!

Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μερικά δευτερόλεπτα με τον Καράσκο να βάζει οριστικά ταφόπλακα στα όνειρα της Βοσνίας, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3 με ωραίο πλασέ!

Βοσνία (Μεχμέντ Μπαζντάρεβιτς): Μπέγκοβιτς, Ντούμιτς, Βίστσα (71’ Χαΐροβιτς), Βράνιες, Σούνιτς, Κολάζινατς, Μπέσιτς (62’ Γιάγιαλο), Μεντούνγιανιν (75’ Ιμπίσεβιτς), Λούλιτς, Ντούλιεβιτς, Τζέκο

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Φερτόνχεν, Ντε Μπρούινε, Φελαϊνί (29’ Ντεντόνκερ), Αζάρ, Καράσκο (86’ Τσαντλί), Μέρτενς (46’ Τίλεμανς), Μπατσουαγί

Διαιτητής: Γουίλιαμ Κόλουμ (Σκωτία)