"Έκλεψε" το βαθμό στην εκπνοή η Νάπολι

Ενημερώθηκε: 01/11/16 - 21:48

Με τον αρχηγό της, Μάρεκ Χάμσικ, να σκοράρει στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης και να απαντάει στη γκολάρα του Κουαρέσμα, η Νάπολι "απέδρασε" από τη "Μπεσίκτας Αρένα" στην Κωνσταντινούπολη, με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) και πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης, στην επόμενη φάση.

Η Νάπολι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες αλλά ο Γκαμπιαντίνι νικήθηκε από τον Φάμπρι στο 2’ και το 11’. Η Μπεσίκτας απάντησε στις ευκαιρίες αλλά ο Αμπουμπακάρ από καλή θέση μέσα από την περιοχή κατάφερε να αστοχήσει (22’). Οι Τούρκοι είχαν, πάντως, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μια τεράστια φάση για να προηγηθούν αλλά ο Χάτσινσον στο 30ο λεπτό σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας!

Η πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη ανήκε στη Νάπολι, αλλά ο Καγιεχόν από θέση τετ-α-τετ μετά την κάθετη του Ινσίνιε έκανε τραγικό τελείωμα! Το ματς ήταν ισορροπημένο, οι δύο ομάδες και κυρίως οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα και εν τέλει το βρήκαν. Ο Αντριάνο έκανε τη σέντρα και ο Μαξίμοβιτς βρήκε τη μπάλα με το χέρι, με τον Κλάτενμπεργκ να δίνει σωστά το πέναλτι. Κάπως έτσι, στο 78’ ο Κουαρέσμα νίκησε τον Ρέινα από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0 για τη Μπεσίκτας.

Εκεί, όμως, ο αρχηγός της Νάπολι πήρε την κατάσταση στα χέρια του! Στο 82ο λεπτό, ο Μάρεκ Χάμσικ έγινε κάτοχος της μπάλας μερικά μέτρα έξω από την περιοχή, την έφερε στο… θεωρητικά κακό του αριστερό πόδι και με τρομερό πλασέ νίκησε τον Φάμπρι κάνοντας το 1-1. Λίγο έλειψε, πάντως, να έχουμε "κηδεία" στο "Vodafone Arena". Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ινσίνιε μπήκε στην περιοχή και έκανε εξαιρετικό πλασέ σημαδεύοντας την απέναντι γωνία, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ!