EURO 2016: Γαλλία-Ισλανδία 5-2 ΤΕΛΙΚΟ

Ενημερώθηκε: 04/07/16 - 00:04

(Συνεχής ενημέρωση)

Η Γαλλία με μια φανταστική εμφάνιση, συνέτρηψε την Ισλανδία με 5-2, η οποία αποχαιρετά με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση, παίρνοντας το χειροκρότημα απ'όλο το Stade de France του Παρισιού.

Ο Ολιβιέ Ζιρού, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για του "τρικολόρ", ο οποίος πέτυχε 2 τέρματα στο 12ο και στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης. Από ένα τέρμα σημειώσαν οι Πογκμπά (30'), Παγιέ (43') και Γκριεζμάν (45')

Για την εκπληξη του φετινού EURO, την Ισλανδία, σκόραραν οι Σίγκθορσον στο 56ο λεπτό και ο Μπγιάρνανσον στο 84ο λεπτό.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δύο αλλαγές για την Ισλανδία. Οι Φινμπόγκασον και Ίνγκασον στη θέση των Μπόντβαρσον και Άρνασον αντίστοιχα.

Η Γαλλία είναι η μοναδική ομάδα που σε ΕURO έχει πετύχει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Γαλλία και Ισλανδία βρίσκονται αντιμέτωπες στο Stade de France για το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά. Δύο απουσίες για τους "τρικολόρ", αυτές των τιμωρημένων Καντέ και Ραμί. Πλήρεις οι Ισλανδοί που θέλουν να γράψουν ξανά ιστορία.

Ο νικητής του θα αναμετρηθεί με την Γερμανία στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί 11 φορές, με τη Γαλλία να έχει 8 νίκες, ενώ τρία ματς έληξαν ισόπαλα.

Η ενδεκάδα της Γαλλίας: Γιορίς, Εβρά, Ουμτιτί, Κοσιελνί, Σανιά, Ματουιντί, Πογκμπά, Σισοκό, Γκριζμάν, Παγέ, Ζιρού

Η ενδεκάδα της Ισλανδίας: Χάλντορσον, Άρνασον, Ράγκναρ Σίγκουρτσον, Άρι Σκούλασον, Γκούντμουντσον, Άρον Γκούναρσον, Γκίλφι Σίγκουρτσον, Μπιάρνασον, Σίγκθορσον, Μπόντβαρσον