EURO 2016: Γερμανία-Σλοβακία 3-0 ΤΕΛΙΚΟ

Ενημερώθηκε: 26/06/16 - 20:54

Η Γερμανία επικράτησε άνετα με 3-0 της Σλοβακίας, στο Stade Pierre Mauroy της Λιλ και προκρίθηκε δίκαια στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου της Γαλλίας.

Τα "πάντσερ" άνοιξαν το σκορστο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρόος, οι αμυντικοί της Σλοβακίας δεν έδιωξαν καλά και ο Μπόατενγκ με ωραίο βολέ -η μπάλα κόντραρε λίγο και σε σε έναν αμυνόμενο- έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι παίχτες του Γιόακιμ Λεβ καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο! Τρομερή ατομική προσπάθεια του Ντράξλερ, γυρίζει τη μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Γκόμεζ ο οποίος με πολύ ωραίο τσίμπημα σκοράρει και έκανε το 2-0 για τη Γερμανία στο 43'.

Η Γερμανία, μέσα σε αποθέωση έκανε το 3-0 απέναντι στη Σλοβακία. Στο 63ο λεπτό, ο Χούμελς πήρε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Εζίλ και ο Ντράξλερ με μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, έγραψε το τελικό 3-0.

Οι Γερμανοί έχασαν και πέναλτυ στο 13'. Ο Εζίλ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Κόζατσικ έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε. Κρατάει στο ματς τη Σλοβακία, ο πορτιέρο της ομάδας.

Πλέον στα προημιτελικά περιμένουν τον νικητή του παιχνιδιού Ιταλία-Ισπανία (Δευτέρα 28/6)

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ, 4-2-3-1): Νόιερ, Κίμιχ, Χούμελς, Μπόατενγκ (72' Χέβεντες), Έκτορ, Κεντίρα (76' Σβάινσταϊγκερ), Κρόος, Μίλερ, Εζίλ, Ντράξλερ (72' Ποντόλσκι), Γκόμεζ

Σλοβακία (Γιαν Κόζακ, 4-3-3): Κόζατσικ, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Γκιομπέρ (84' Σάλατα), Σκρίνιαρ, Χροσόφσκι, Χάμσικ, Βάις (46' Γκρέγκους), Κούτσκα, Ντούρις (64' Σέστακ)