Euroleague: Το χέρι του... Θεού Τζέιμς!

Ενημερώθηκε: 06/04/18 - 01:46

Αν και βρέθηκε στο -17 στο 27’, αν και αυτοκτόνηςε στο φινάλε της κανονικής διάρκειας (όταν σχεδόν σε νεκρό χρόνο ο Σίνγκλετον έκανε φάουλ για τρεις βολές που έστειλε το ματς στην παράταση),ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να νικήσει την Αρμάνι (96-95) και να περιμένει ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις ή ήττα της Ρεάλ από την Μπάμπεργκ για να είναι οριστικά στην τετράδα.

Αυτοκαλάθι του Εμπαγέ το νικητήριο(!) για τον Εξάστερο στην εκπνοή του έξτρα χρόνου, μετά από προσπάθεια του Τζέιμς, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους με 4 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ. Τους ίδιους πόντους πέτυχαν και οι Καλάθης (6ασ., 3 κλ.)-Γκιστ που ήταν... μεταμορφωμένοι στην επανάληψη, ενώ διψήφιος ήταν και ο Σίνγκλετον με 10π., βοήθησε σημαντικά ο Ντένμον στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Κακό σε γενικές γραμμές το τριφύλλι, λίγα πράγματα πήρε από τις «ρεζέρβες» ο Πασκουάλ, έχει κάθε λόγο να φωνάζει για αρκετά... σφαλτσοσφυρίγματα, κυρίως στο δεύτερο μέρος, η ελληνική ομάδα, αφού είδε το διαιτητικό τρίο να «ανακαλύπτει» φάουλ υπέρ των Ιταλών σε καίρια σημεία και να τους «χαρίζει» βολές (34/37!)....

Αξίζει να σημειωθεί πως αποφεύχθηκε οριστικά το ενδεχόμενο ελληνικού «εμφυλίου».

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 55-42, 69-61, 87-87 (κ.α), 95-96