Φενέρμπαχτσε-Βιλερμπάν 101-86: Ανατροπάρα με ήρωα Καλάθη

Ενημερώθηκε: 19/10/23 - 22:54

Η Φενέρμπαχτσε προβλημάτισε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Βιλερμπάν, όμως γύρισε από το -18 και νίκησε (101-86), με τον Νικ Καλάθη να ντύνεται... Superman και να δίνει απαντήσεις!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δυο μέρες μετά την άνετη νίκη επί του Παναθηναϊκού τα βρήκε... σκούρα κόντρα στη Βιλερμπάν. Το γαλλικό σύνολο, που έχει μετατραπεί σε... σάκο του μποξ στο ξεκίνημα της φετινής Euroleague, έβγαλε αντίδραση και βρέθηκε στο +18 στο 2ο δεκάλεπτο, εν μέσω μίας περιόδου αμφισβήτησης για όλους και με την καρέκλα του Τι Τζέι Πάρκερ να «τρίζει».

Οι Τούρκοι δεν το έβαλαν κάτω παρά το κακό πρώτο μέρος τους και τους 55π. που δέχτηκαν σε 20'. Με τον Νικ Καλάθη να κάνει μια «μαεστρική» εμφάνιση και τον Μάρκο Γκούντουριτς να βάζει κρίσιμα σουτ η «Φενέρ» έφερε... τούμπα τα εις βάρος της δεδομένα, έκανε το 2/2 στην πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν και ανέβηκε στο 3-1 της βαθμολογίας. Αντιθέτως, οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 0-4 και δεν μπόρεσαν να... κεφαλαιοποιήσουν το εξαιρετικό 20λεπτο που είχαν στην "Ulker Sports Arena".

Ο τραυματισμός του Ραούλ Νέτο κράτησε τον... φευγάτο Καλάθη στην Κωνσταντινούπολη και η ατυχία με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ έβαλε τον κορυφαίο πασέρ της λίγκας πιο ενεργά στο ρόστερ του κόουτς Ιτούδης. Ο Καλάθης, λοιπόν, έδωσε τις απαντήσεις του πρώτα κόντρα στον Παναθηναϊκό (12π., 4ρ., 5ασ., 1κλ., 1λ. σε 29') και εν συνεχεία στο δύσκολο, όπως εξελίχθηκε, ματς με τη Βιλερμπάν, στο οποίο κινήθηκε σε... ρυθμούς triple double (7 πόντοι με 2/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 24').

Πολύ σημαντικοί για την νίκη - ανατροπή των γηπεδούχων ήταν και οι Σκότι Ουίλμπεκιν (18π.), Ταρίκ Μπιμπέροβιτς (17π. με 5/8 τρίποντα και 4ρ.) και Μάρκο Γκούντουριτς (14π.), ενώ σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν και οι Νάιτζελ Χέις (14π., 3ρ., 4ασ., 2κλ.) και Τζόναθαν Μότλεϊ (15π.). Από την μεριά του, ο Γιώργος Παπαγιάννης σε 10' στο παρκέ είχε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο. Το... ματς της ζωής του έκανε ο Φρανκ Τζάκσον, το οποίο, όμως, δεν ήταν αρκετό στους Γάλλους (25 πόντοι).