Football League: "Απέδρασε" από την Πάτρα ο Άρης! (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Ενημερώθηκε: 18/03/18 - 20:22

Την ώρα που η Παναχαϊκή ήταν αγκαλιά με μεγάλη νίκη, ένα γκολ στο 88’ την... άφησε στον τόπο και λύτρωσε τον Άρη, που πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην «φλεγόμενη» Αγυιά από περίπου 8.000 φίλους των κοκκινόμαυρων.

αγυια

αγυια2

Αποτέλεσμα που έφερε τους κίτρινους ξανά στην κορυφή με 54 βαθμούς (όσους και ο ΟΦΗ), ενώ από την άλλη η Παναχαϊκή έμεινε στους 47 και στο -7 από την προνομιούχο δυάδα που δίνει άνοδο στη Super League.

αγυια3
αγυια4

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 43' μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια. Ο Φωτάκης σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Αναγνωστόπουλος το έβγαλε, αλλά ο Ελευθεριάδης πήρε το... ριμπάουντ και έβαλε «φωτιά» στο γήπεδο, ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η αναμέτρηση απέκτησε καλύτερο ρυθμό με την μπάλα να... τσουλάει καλύτερα. Ο Άρης απείλησε σε 1-2 περιπτώσεις με τους Πλατέλλα-Διαμαντόπουλο, αλλά οι Πατρινοί ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στο γκολ, με τον Μωραΐτη, να μην μπορεί από κοντά να κάνει το 2-0.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να πάρουν τουλάχιστον την πολύτιμη ισοπαλία, κέρδισαν αρκετά φάουλ κοντά στην περιοχή της Παναχαϊκής και χάρη σε ένα τέτοιο στο 88' (το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους) ήρθε η... λύτρωση. Δύο λεπτά πριν τη λήξη, ο Ντούνης εκτέλεσε έξυπνα, ο Βρονταράς έκανε κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας και έγινε 1-1!