Football League: Σπουδαίο "διπλό" για Άρη, έχασε βαθμούς ο ΟΦΗ

Ενημερώθηκε: 05/11/17 - 19:25

Ο Άρης φαινόταν να κολλάει στα Τρίκαλα, όμως με υπέροχο σουτ του Παυλίδη στο φινάλε κατάφερε να πάρει το τρίποντο (0-1) και να κάνει το απόλυτο έπειτα από 2 αγωνιστικές στη Football League.

Προβληματική ήταν η εικόνα των "κίτρινων" στο πρώτο ημίχρονο, που ήταν γενικά κακό. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν άψογα τους χώρους προς την περιοχή τους και πήγαν το ματς σε χαμηλό ρυθμό με αποτέλεσμα οι παίκτες του Σπανού να μην μπορούν να βρουν χώρους για να φανούν απειλητικοί αλλά από την άλλη δεν αγχώθηκαν σχεδόν καθόλου στα μετόπισθεν.

Ο Άρης προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η ευκαιρία χάθηκε στο 48’ όταν ο Πασάς έπειτα από ατομική προσπάθεια είδε το σουτ που επιχείρησε να φεύγει άουτ. Οι γηπεδούχοι πήραν το μήνυμα και έκλεισαν και πάλι τους διαδρόμους προς την περιοχή του Αποστολίδη.

Οι κίτρινοι προσπάθησαν με κάποια γεμίσματα να φέρουν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, όμως η άμυνα της ομάδας Αντωνίου "καθάριζε" κάθε φάση. Τελικά, ο Άρης κατάφερε να βρει τη λύση στο φινάλε, όπου με υπέροχο σουτ του Παυλίδη (90’) βρήκε δίχτυα κι έφυγε με το τρίποντο.

Τρίκαλα (Σ. Αντωνίου): Αποστολίδης, Βέρτζος, Κοτσώνης, Πάνος, Γκόλιας, Τόμιτς (62' λ.τ Ντίνας), Ανδρεόπουλος, Τσιάρας (90+2' Ζγκούρι), Μίλιεβιτς (71' Μπουντόπουλος), Τσίπρας, Καπός

Άρης (Δ. Σπανός): Καντιμοίρης, Νίκιτς (51' Ιντζόγλου), Μπούρμπος, Δεληζήσης, Σόουζα, Μουμίν, Κάσσος (74' Μπαργκάν), Πλατέλλας (79' Παυλίδης), Πασάς, Διαμαντόπουλος, Τζανακάκης

Την ίδια ώρα ο ΟΦΗ δεν κατάφερνε να φύγει με το τρίποντο από την Καρδίτσα, καθώς "κόλλησε" στο 0-0 κόντρα στην τοπική Αναγέννηση, μένοντας έτσι λίγο πιο πίσω σε σχέση με τους υπόλοιπους διεκδικητές μιας θέσης που οδηγεί στην άνοδο.