Γεια σου Παππά! (ΒΙΝΤΕΟ)

πας

Ενημερώθηκε: 28/10/17 - 00:36

Ο Νίκος Παππάς με μια τεράστια εμφάνιση (πέτυχε τους εννιά τελευταίους πόντους του Παναθηναϊκού) και με το νικητήριο τρίποντο 1’’ πριν τη λήξη ουσιαστικά… σκότωσε τη Φενέρμπαχτσε, χαρίζοντας τεράστια νίκη στον ψυχωμένο Παναθηναϊκό με 70-68.

Τρομερό παιχνίδι στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους παίκτες του Πασκουάλ να δυσκολεύονται στην επίθεση, αλλά να παίζουν εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο μέρος, χάρη στην οποία έμειναν όρθιοι, μέχρι να έρθει το ρεσιτάλ του 27χρονου άσου.

Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Παππάς, ενώ 12 είχε ο Καλάθης με 6 ασίστ. Χαμηλά στο σκοράρισμα ο Σίνγκλετον (με 6π.), αλλά μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν πραγματικός "κέρβερος" στην άμυνα, στο δεύτερο 20λεπτο.

Βοήθησε πολύ ο Αντετοκούνμπο όταν μπήκε στο ματς, έδωσε και τη ψυχή του ο Γκιστ παρά το ότι ήταν φορτωμένος με φάουλ από νωρίς, φοβερό κοουτσάρισμα από τον Πασκουάλ που πήγε σε τρικ με χαμηλά σχήματα και τελικώς δικαιώθηκε, δένοντας… κόμπο τους πρωταθλητές Ευρώπης στην επανάληψη.

Επόμενο ματς για τον Εξάστερο, που ανέβηκε στο 2-2, με την Μπασκόνια στην Ισπανία, στις 2 Νοεμβρίου.

#7DAYSMagicMoment

pic.twitter.com/Hof1szZfn9

#EuroLeague

The clutch bucket from Pappas to lead paobcgr to the victory ?

October 27, 2017

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, Ρίβερς 5 (0/5 τρίποντα), Παππάς 24 (7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 5 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 12 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6

Φενέρμπαχτσε (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 4, Μέλι 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου, Ουάναμεϊκερ 14 (2), Σλούκας 6 (2/10 σουτ), Νάναλι, Γκούντουριτς 2, Βέσελι 15, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 13 (3)