Ισοπαλία στη "μάχη" της Νέας Σμύρνης

Ενημερώθηκε: 11/05/16 - 23:38

Πανιώνιος και Παναθηναϊκός έμειναν στο 1-1, στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης και έτσι μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στην πρεμιέρα των Playoffs της Σούπερ Λίγκας.

Ο "Ιστορικός" απέδειξε, πως μόνο τυχαία δεν έφτασε στην πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου και δημιούργησε τις πιο κλασσικές ευκαιρίες για να φύγει αυτός νικητής από την αποψινή αναμέτρηση.

Στο πρώτο ημίχρονο, απείλησε πρώτος ο Παναθηναϊκός, όταν το σούτ του Μπέργκ τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Διούδη. Ο Πανιώνιος μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δημιούργησε δυο πολύ καλές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Πρώτα, το φοβερό σούτ του Μπακασέτα που πέρασε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ (ίσως και να το βρήκε). Ένα λεπτό μετά, ο Ανσαριφάρντ βγήκε στην κόντρα, είδε τον Στιλ εκτός εστίας, αλλά το πλασέ του, πέρασε και αυτό δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού.

Ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ, πολύ γρήγορα στην επανάληψη. Έπειτα από το τραγικό λάθος του Στιλ, ο Ανσαριφάρντ στο 51ο λεπτό, προ κενής εστίας, άνοιξε το σκορ για τον Πανιώνιο, σκορπίζοντας χαρά στους φιλάθλους του "Ιστορικού".

Οι "πράσινοι", κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 68', μ'ένα θαυμάσιο γκολ του Σεμπάστιαν Λέτο, όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά τους "κυανέρυθρους". Στο 94' ο Μολέντο έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Μπαργκάν, "χαρίζοντας", ουσιαστικά το βαθμό στο "τριφύλλι".