Κατάρ-Εκουαδόρ: Ώρα... πρεμιέρας στο Μουντιάλ

Ενημερώθηκε: 20/11/22 - 10:57

Η ώρα για τη σέντρα στο… πολυσυζητημένο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ έφτασε! Το απόγευμα της Κυριακής (20/11, 18:00, ΑΝΤ1) οι διοργανωτές υποδέχονται το Εκουαδόρ στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου και τα φώτα συγκεντρώνονται στο «Al Bayt Stadium».

Το Κατάρ (Νο50 στο FIFA ranking) ετοιμάζεται να καταγράψει την παρθενική του συμμετοχή σε τελική φάση της διοργάνωσης. Μάλιστα, είναι η πρώτη φορά μετά τα δύο πρώτα Μουντιάλ της ιστορίας (1930, 1934) που ανέλαβε να διοργανώσει τους αγώνες μια χώρα που δεν έχει προκριθεί ποτέ.

Η ομάδα του Φίλιξ Σάντσεθπέρασε... bye στους ομίλους, δίνοντας για το τυπικό κάποια παιχνίδια προκριματικών (έχοντας ήδη εξασφαλίσει τη θέση της στη διοργάνωση). Στο πλαίσιο της προετοιμασίας της διοργάνωσε το Αραβικό Κύπελλο του 2021, όπου κατέκτησε την τρίτη θέση. Νίκησε Μπαχρέιν (1-0), Ομάν (2-1), Ιράκ (3-0) και ΗΑΕ (5-0) και ηττήθηκε από την Αλγερία (2-1). Στον μικρό τελικό λύγισε την Αίγυπτο στα πέναλτι (5-4), μετά το 0-0 κανονικής διάρκειας και παράτασης. Από το 2020 έχει δώσει συνολικά 35 παιχνίδια και μετράει 16 νίκες, 8 ισοπαλίες και 11 ήττες, έχοντας πετύχει συνολικά 50 γκολ, ενώ έχει δεχτεί 48.

Από την άλλη, αυτό θα είναι το τέταρτο Παγκόσμιο Κύπελλο για το Εκουαδόρ, όλα μετά το 2002 κι έπειτα (δείχνοντας συνέπεια). H ομάδα του Ισημερινού -Νο44 στο FIFA ranking- κατόρθωσε να προκριθεί τερματίζοντας τέταρτη στα προκριματικά της Νότιας Αμερικής. Σ' αυτήν της την πορεία πέτυχε ορισμένα σπουδαία αποτελέσματα. Συγκεκριμένα, τη 2η αγωνιστική φιλοδώρησε με 4 γκολ την Ουρουγουάη, ενώ δύο «στροφές» μετά διέλυσε την Κολομβία με 6-1. Νίκησε δύο φορές τη Βολιβία και την Παραγουάη, ενώ απέσπασε ισοπαλία από τη Βραζιλία. Μάλιστα, την τελευταία μέρα των προκριματικών οι «τρικολόρ» κατάφεραν να πάρουν την απευθείας θέση στο Κατάρ, ισοφαρίζοντας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων την Αργεντινή σε 1-1 με τέρμα του Ενέρ Βαλέντσια. Η τελική κατάταξη τούς βρήκε πάνω από παραδοσιακές ποδοσφαιρικές δυνάμεις, όπως η Κολομβία και η Χιλή και μόλις δύο βαθμούς πίσω από την Ουρουγουάη.

Να σημειωθεί ότι τρεις μέρες πριν την έναρξη του Παγκόσμιου Κυπέλλου ο γνωστός δημοσιογράφος της Μέσης Ανατολής, Αμτζάντ Τάχαυποστήριξε μέσω ανάρτησής του ότι το παιχνίδι είναι «στημένο» και κανονισμένο, ώστε να επικρατήσει το Κατάρ 1-0 με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, συμπλήρωσε πως οι διοργανωτές έχουν χρηματίσει οκτώ παίκτες του Εκουαδόρ με 7,4 εκατ. δολάρια γι' αυτόν το σκοπό.