"Καθάρισε"ο Σλούκας για την Φενέρ και η ΤΣΣΚΑ τον Ερυθρό Αστέρα

Ενημερώθηκε: 13/04/16 - 02:24

Με τον Κώστα Σλούκα να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση με την τουρκική ομάδα, η οποία επικράτησε με 75 - 69 της Ρεάλ Μαδρίτης. Έτσι, η Φενέρμπαχτσε έκανε το 1-0 στα playoffs της Euroleague. Η "Βασίλισσα" έκανε την αντεπίθεσή της στην τελευταία περίοδο ωστόσο ο Έλληνας παίκτης έδωσε λύσεις στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς για τη Φενέρ.

Ο διεθνής γκαρντ τελείωσε το ματς με 17 πόντους με 2/2 βολές, 6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1 ριμπάουντ σε 20'33" ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στην Euroleague, όταν είχε πετύχει 17 πόντους στο διπλό του Ολυμπιακού επί της Φενέρ, στις 28/2/2014.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με βασικούς τους Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς, Ντίξον, Ντατόμε και Ούντο απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης των Φερνάντεθ, Ρέγιες, Αγιόν, Γιουλ και Τέιλορ.

Το ματς στην αρχή είχε πολλά νεύρα και πολύ άγχος, οπότε και το σκορ κινήθηκε σε χμηλά επίπεδα στην Ulker Sports Arena. Το πρώτο δεκάλεπτο "έκλεισε" με 15-11, με την Ρεάλ να σουτάρει με 11% πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 1/9 τρίποντα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε την Φενέρμπαχτσε στο +10 με τον Ούντο να πετυχαίνει έξι συνεχόμενους πόντους, την ώρα που η Ρεάλ δέχτηκε πολλά εύκολα καλάθια. Μάλιστα ο Ρίκι Χίκμαν έκανε το 36-22 στα 3'30" για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Κωνσταντινούπολη, ενώ οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 41-29 και μπροστάρη τον Μπογκντάνοβιτς (13π.).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη δύναμη να ισορροπήσουν την κατάσταση. Η ομάδα του Λάσο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με βάση την καλή άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση, τόσο μέσα στη ρακέτα όσο και με τα σουτ τριών πόντων. Κατόρθωσε μάλιστα να προηγηθεί για πρώτη φορά με τον Νοτσιόνι (51-52, 29'30").

Ο Ροντρίγκεθ μείωσε σε 57-55 στο 32' ωστόσο ο Σλούκας πέτυχε τέσσερις σερί πόντους (61-55, 33'16") κι εν συνεχεία έστειλε τη διαφορά στο +7 (69-62, 38'), κρατώντας τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ παρά την πίεση των Μαδριλένων.

τα δεκάλεπτα: 15-11, 41-29, 53-52, 75-69

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη κέρδισε με 84-74 τον ιδιαίτερα μαχητικό Ερυθρό Αστέρα. Με πρώτα βιολιά τους Τεόντοσιτς (23 πόντους, 6 ασίστ) και Χαίνς (21 πόντους), η "Αρκούδα" έκανε το 1-0, απέναντι στο συγκρότημα του Ράντονιτς. Γιόβιτς και Μίλερ με 14 πόντους, οι παίχτες που πάλεψαν από πλευράς Αστέρα.

Κοντά στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες, με το σκορ να κλείνει στην ανάπαυλα μόλις στο +4 για τους Ρώσσους (44-40).

Στο δεύτερο μέρος, η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι, παίρνοντας διψήφιες διαφορές (56-45, 61-50). Ο Αστέρας έκανε την αντεπίθεσή του, μειώνοντας σε 63-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως η "Ομάδα του Στρατού" ανέβασε την απόδοσή της και με μπροστάρη τον Μίλος Τεόντοσιτς, τελείωσε το ματς.

τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-40, 63-56, 84-74