Κύπελλο Ελλάδος: Προβάδισμα για Ατρόμητο και ΑΕΛ

Ενημερώθηκε: 09/01/19 - 20:22

Ο Ατρόμητος επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης με 3-0 εκτός έδρας, χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Ευθύμη Κουλούρη στο πρώτο μεταξύ τους ματς στους «16» της διοργάνωσης, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κουλούρη στο 26', για να έρθει το 0-2 στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό. Όταν μετά από αδράνεια της άμυνας του Απόλλωνα, ο Κουλούρης με δυνατό σουτ έδειξε να «κλειδώνει» το «διπλό» για τον Ατρόμητο.

Ενώ εννιά λεπτά αργότερα, ξανά ο Κουλούρης «σφράγισε» το χατ τρικ του, νικώντας τον Βάσιτς με καταπληκτική «λόμπα», έπειτα από πολύ ωραία ασίστ του Μάντσον και πετυχαίνοντας το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Στάθης, Ναδάλες, Τζανετόπουλος, Λούκιτς, Γκίνο, Τριάδης (46’ Ναζλίδης), Ντ’ Ούρσο (69’ Κοντοές), Μπεντινέλι, Κονέ (62’ Ντεφεντερίκο), Ακόστα

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Σάκιτς, Ούμπιντες, Χατζηισαΐας, Νάτσος, Καρασαλίδης, Μάντσον (76’ Ρισβάνης), Κουλούρης, Μπρούνο, Μούγιακιτς (58’ Ενσικουλού), Κιβρακίδης (66’ Γιαννούλης).

αελ τριπολη

Οι «βυσσινί» έσπασαν την κακή παράδοση και με τη νίκη 3-2 επί του Αστέρα Τρίπολης πήραν μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η σαρωτική Λάρισα προηγήθηκε 2-0 με τους Ντέλετιτς 6’, Ζίζιτς 22’ και 3-1 αφού μετά την μείωση του Τσιλιανίδη στο 43’ με εκτέλεση φάουλ, ο Φατιόν έκανε το 3-1 στο φινάλε του ημιχρόνου. Πολύ καλύτερος ο Αστέρας στην επανάληψη, μείωσε με τακουνάκι του Μανιά στο 67’.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΛ επί του Αστέρα για όλες τις διοργανώσεις, μετά από 11 ματς που οι Λαρισαίοι δεν μπορούσαν να πάρουν νικηφόρο αποτέλεσμα. Σοβαρό λάθος του Σίπκα στο 1-0 που κόβει τον Ντέλετιτς με ανύπαρκτο οφσάιντ σε τετ-α-τετ στο 18'. Δύσκολη, αλλά είναι σωστή η απόφαση για το πέναλτι στο 45' υπέρ της ΑΕΛ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΛ: Kρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοϊκοβιτς, Γιακιμόφσκι, Φατιόν, Σεσέροβιτς (75’ Μπαργκάν), Ντέλετιτς, Νούσιος (61’ Νούνιτς), Σικάβκα (80’ Πίτι), Μιλοσάβλιεβιτς

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Ιγκ