La Liga: Έσωσε το βαθμό για την Μπαρτσελόνα ο Ντεμπελέ

Ενημερώθηκε: 25/11/18 - 00:19

Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα κόλλησαν στο 1-1 στο «Wanda Metropolitano», ενόσω συνεχίστηκε η παράδοση των 8 τελευταίων ετών που θέλει τους «ροχιμπλάνκος» να μην κερδίζουν τους «μπλαουγκράνα» σε επίπεδο πρωταθλήματος (0-5-12)!

Οι Καταλανοί ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα που είχε παρατάξει απέναντί τους ο Σιμεόνε.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, αλλά δεν βρήκαν χώρους για να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα είναι το αποτελέσμα, ήρθε ο Ντιέγκο Κόστα να εκτελέσει με κεφαλιά τον Τερ Στέγκεν στο 77’ για το 1-0!

Οι «μπλαουγκράνα» κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά και η επιμονή τους δικαιώθηκε στο 90’, με τον Ντεμπελέ να παίρνει την πάσα του Μέσι και με σουτ μέσα από την περιοχή να νικά τον Όμπλακ και να παγώνει το «Μετροπολιτάνο».