LIVE: Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ (18:30, Cosmote Sport HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 08/11/20 - 20:33

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Premier League. Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ μοιράστηκαν τους βαθμούς στο «Έτιχαντ» (1-1), με τους «ρεντς» να πέφτουν από την κορυφή της βαθμολογίας, την οποία απολαμβάνει πλέον η Λέστερ, και να ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με την Τότεναμ. Στο -6 από την κορυφή έμεινε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, η οποία έχει όμως ένα ματς λιγότερο.

Μάντσεστερ Σίτι
1-1
Λίβερπουλ
Λίβερπουλ
  • 20:25

Σίτι και Λίβερπουλ μένουν ισόπαλες 1-1, μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο, αλλά πολύ κακό δεύτερο μέρος. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας.

• 20:13
    82'

Κακό το ματς μετά το 60', ελάχιστες οι καλές φάσεις

• 20:09
    78'

Κίτρινη κάρτα ο Λαπόρτ

• 20:02
    72'

Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγωνα με τις δυο οαμδες να δυσκολεύονται να βγαλουν φάσεις

• 19:59
    62'
    Αλλαγή για τη Λίβερπουλ

Μπαίνει ο Μίλνερ στη θέση του Άρνολντ

• 19:58

Θα είναι μεγάλο πλήγμα για τη Λίβερπουλ εαν τραυματιστεί ο Άρνολντ, καθώς ήδη ειναι εκτος και ο Βαν Νταικ με τον Φαμπίνιο

• 19:58
    61'

Στο εδαφος ο Άρνολντ τωρα που εχει τραυματοστεί

• 19:58
    59'
    Αλλαγή για τη Σίτι

Μπαίνει ο Σίλβα και βγαίνει ο Φεράν Τόρες

• 19:58
    58'

Βγαίνει ο Φιρμίνο και μπαίνει ο Σακίρι

• 19:46
    55'

Μεγαλη ευκαιρια για Σίτι με κεφαλια του Ζεσούς να φευγει λιγο αουτ

• 19:41
    50'
    Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ!

Ο Ζότα πήρε το ριμπάουντ από επέμβαση του Έντερσον αλλα το σουτ του ηταν αδύναμο

• 19:39
    49'

Η Σίτι έβγαλε αντεπίθεση αλλα η παράλληλη πάσα του Ντε Μπρόινε δεν ηταν αρκετά καλή και μπλόκαρε ο Άλισον

• 19:39
    46'

Ξεκίνησε το β' μέρος!

• 19:21
    45'

Οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1

• 19:17
    45'

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

• 19:17
    Το γκολ της Σίτι

• 19:16
    44'
    Σπουδαία ευκαιρία για τη Λίβερπουλ!

Ο Σαλάχ σούταρε αλλά ο Έντερσον με διπλη προσπάθεια κατάφερε να σώσει την ομάδα του

• 19:14
    40'
    Χαμένο πέναλτι για τη Σίτι!

Ο Ντε Μπρόινε ψαρεψε τον Άλισον που πηγε στην απέναντι γωνία αλλα η μπαλα έφυγε αουτ

• 19:14

Πέναλτι τελικά...

• 19:11

Εξετάζεται στο VAR η φαση

• 19:10
    39'

Θελει πέναλτι η Σίτι για χέρι του Γκομεζ

• 19:05
    32'
    Τεράστια φάση για τη Σίτι!

Ο Ντε Μπρόινε με σουτ έξω απο την περιοχή πήγε να σκοράρει αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ!

• 19:04
    31'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τη Σίτι!

Ο Γκάμπριελ Ζεσούς σκόραρε από πανέμορφη ασίστ του Ντε Μπρόινε ενω ξεμαρκαρίστηκε εντυπωσιακά από τον Άρνολντ!

• 18:58
    25'

Ο Στέρλινγκ μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλισον, με τον Βραζιλιάνο να κρατάει ανέπαφη την εστία του

• 18:56
    Το πέναλτι του Σαλάχ

• 18:55

58% η κατοχή για τη Σίτι που δεν έχει όμως τελική

• 18:54

Η Λίβερπουλ πήρε αυτό που ήθελε με το εκρηκτικό ξεκίνημα, ενώ στο πρώτο 20λεπτο έχει «εγκλωβίσει» τη Σίτι

• 18:54
    23'

Ωραία αντεπίθεση της Λίβερπουλ από λάθος του Γουόκερ, ο Σαλάχ μοιρασε ιδανικά στον Μανέ, έκοψε σωτήρια ο Ντίας

• 18:53
    17'
    Ευκαιρία για τη Σίτι!

Ο Ντε Μπρόινε έκανε τη σέντρα από δεξια αλλά δεν πρόλαβε κανένας να βάλει το ποδι και να δημιουργήσει ευκαιρια

• 18:47
    Νωρίτερα η κατάθεση στεφανιού από Κλοπ και Πεπ

• 18:46

Ο Γκουαρδιολα γελάει και ζητάει τα «ρεστα» από τον βοηθό για το πέναλτι!

• 18:44
    13'
    ΓΚΟΟΟΛ για τη Λίβερπουλ!

Ο Σαλάχ νικά τον Έντερσον και ανοίγει το σκορ στο ντέρμπι!

• 18:44
    10'
    Πέναλτι για τη Λίβερπουλ

Ο Μανέ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Γουόκερ!

• 18:39

Πιέζει πολύ ψηλά η Λίβερπουλ με αποτέλεσμα η Σίτι να προσπαθεί να επιτεθει με αντεπιθέσεις

• 18:39

Η Σίτι δυσκολεύεται αρκετά να βγει από την περιοχή της. Ευκολα λάθη των γηπεδούχων

• 18:37
    4'

Ο Ζεσούς πάτησε περιοχή αλλά η πάσα του ηταν κακή, σε σημείο που ήταν μονο ο Ρόμπερτσον

• 18:34
    1'

Ο Φιρμίνο πάτησε περιοχή και πήγε να περασει τον Εντερσον αλλα αυτος πρόλαβε με το αριστερο χερι!

• 18:31
    1'

• 18:29

Ενός λεπτού σιγή στο γήπεδο τωρα με τους Κλοπ και Γκουαρδιολα να αφήνουν τις παπαρούνες

• 18:29

Ολα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση

• 18:27

Μια Λέστερ, που πραγματικά δεν αστειεύεται, κερδίζοντας και τη Γουλβς. Διαβάστε εδώ περισσότερα.

• 18:26
    Και η βαθμολογία ως έχει αυτή τη στιγμή...

γφγφ

• 18:26

Η Λίβερπουλ δεν έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις 10 τελευταίες επισκέψεις της στο Ετιχαντ για το πρωτάθλημα, έχοντας δεχθεί 26 γκολ

• 18:25

Η Σίτι έχει τρεις νίκες εντός στα τελευταία τρία παιχνίδια πρωταθλήματος (11-1)

• 18:19

Το αρνητικό είναι πως την τελευταία φορά που οι Reds δέχθηκαν 15 γκολ σε επτά αγωνιστικές ήταν το… 1964-65, ενώ μόνο Λιντς (16 σε 8 ματς) και Γουέστ Μπρομ (17 γκολ) έχουν δεχθεί περισσότερα.

• 18:15

Τα 22 γκολ της σεζόν 2018-19 και τα 33 της περσινής περιόδου αποτελούν μια… μακρινή ανάμνηση, μιας και οι Reds έχουν ήδη δεχθεί 15 τέρματα έπειτα από επτά στροφές

• 18:15

Η Mάντσεστερ Σίτι έχει κατά μέσο όρο 16 σουτ ανά αγώνα. Όμως είναι 4 κάτω σε σχέση με πέρυσι.

• 18:15

Για πρώτη φορά σε 4,5 σεζόν στη Σίτι η ομάδα του Καταλανού έχει τέσσερα συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος χωρίς να σκοράρει πάνω από ένα γκολ σε κάθε ένα από αυτά. Είναι μόλις η 2η φορά στην καριέρα του που έχει βιώσει κάτι τέτοιο.

• 18:14
  • 18:14
  • 18:13
    Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ):

Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Ζότα, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

Στον πάγκο της Λίβερπουλ κάθονται οι: Άντριαν, Μίλνερ, Κεϊτά, Τζόουνς, Σακίρι, Οριγκί, Φίλιπς (εκτός αποστολής ο Κώστας Τσιμίκας).

• 18:12
    Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα):

Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Γκιουντογκάν, Ρόντρι, Ντε Μπράινε, Τόρες, Στέρλινγκ, Ζεσούς

Στον πάγκο της Σίτι κάθονται οι: Στέφεν, Τζόουνς, Ακέ, Ζιντσέσνκο, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν, Γκαρσία

• 18:12

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 18:11

Στον αντίποδα, οι «Reds» έχουν δεχτεί γκολ σε δέκα σερί εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος φτάνοντας τα 26 τέρματα παθητικό. Ωστόσο ο Γιούργκεν Κλοπ έχει μοιρασμένη παράδοση απέναντι στον Πεπ Γκουαρντιόλα με 9 νίκες, 8 ήττες και 2 ισοπαλίες.

• 18:11

Οι «πολίτες» έχουν τη μικρότερη συγκομιδή τους στο πρωτάθλημα σε έξι αγώνες μετά την εκκίνηση της σεζόν 2014/15. Πάντως μετρούν εννιά νίκες στα δέκα τελευταία ματς πρωταθλήματος απέναντι στη Λίβερπουλ. Μάλιστα έχουν κερδίσει τα τρία τελευταία ματς στο «Έτιχαντ» με συνολικό σκορ 11-1!

• 18:11

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα δεν θα έχει στη διάθεσή του τους τραυματίες Αγουέρο, Μεντί και Φερναντίνιο, ενώ στον αντίποδα, ο Γιούργκεν Κλοπ δεν υπολογίζει στον Φαν Ντάικ, τον Φαμπίνιο, τον Τσάμπερλεϊν και τον Τιάγκο.

• 18:11

Οι «πολίτες» είναι στους 11 βαθμούς σε έξι ματς, ενώ οι «κόκκινοι» συγκατοικούν με τη Σαουθάμπτον στην κορυφή έχοντας 16 βαθμούς (και ένα ματς λιγότερο από τους «αγίους»).