LIVE: Ολυμπιακός-ΑΕΛ 5-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ολυμπιακός-ΑΕΛ (15:00, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 20/12/20 - 16:50

Στις 15:00 στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Λάρισα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, της Super League 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Πέδρο Μαρτίνς, που στοχεύουν στην 7η εντός έδρας νίκη τους, αλλά και στην επιστροφή τους στην κορυφή της βαθμολογίας θα αγωνιστούν απέναντι στους Θεσσαλούς χωρίς τους Χασάν και Μπρούνο που αναρρώνουν από τον κορωνοϊό, τον τραυματία Βαλμπουενά αλλά και τον επίσης τραυματία Βινάγκρε...

Στον αντίποδα η Γιάννη Τάτση, η οποία είναι στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, θα αγωνιστεί με ουκ ολίγα αγωνιστικά προβλήματα απέναντι στους πρωταθλητές. Πιο συγκεκριμένα εκτός για τον εν λόγω αγώνα έχουν τεθεί οι τιμωρημένοι Ντουρμισάι, Μιλοσάβλιεβιτς, Σπαρβ, Φιλίπ, Τρούγιτς, αλλά και οι τραυματίες Ζίζιτς, Μούζεκ.

Αντίθετα στην αποστολή της «Βασίλισσας του Κάμπου» μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα επέστρεψε ο τραυματίας για μεγάλο χρονικό διάστημα Νούνιτς.

5-1
ΑΕΛ
ΑΕΛ
  • 16:50

Τέλος στο Φάληρο. Ολυμπιακός-ΑΕΛ 5-1

• 16:48
    90'

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

• 16:48
    88'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Ο Μπρούμα μοίρασε στον Μασούρα, αυτός από αριστερά μέσα από την περιοχή γύρισε για τον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός με κοντινό πλασέ σκόραρε.

• 16:46
    87'
    Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!

Ο Μασούρας τσίμπησε την μπάλα προ Μιχαήλ και Μπάγιτς, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

• 16:45
    Δημιουργία Μπρούμα και 3-1 ο Μασούρας

• 16:40
    81'
    Αλλαγή για την ΑΕΛ

Κουτσιανικούλης αντί Πλατέλλα

• 16:39
    80'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Ο Κάιπερς αντί του Καμαρά.

• 16:37
    79'

Κεφαλιά του Μασούρα σε κόρνερ της ΑΕΛ, με τον άσο των Πειραιωτών να βγάζει τους γηπεδούχους στην κόντρα με αυτόν τον τρόπο. Ο Μπρούμα έφυγε μόνος του, κουβαλώντας την μπάλα σχεδόν από τη σέντρα και πλάσαρε ψύχραιμα τον Μπάγιτς.

• 16:35
    77'

Γρηγορόπουλος αντί Μπέρτου

• 16:34
    76'
    Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Τιάγκο Σίλβα αντί Φορτούνη και Παπαδόπουλος αντί Σεμέδο

• 16:32
    75'

Εξαιρετική κάθετη του Ελ Αραμπί, ο Μασούρας έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά στη συνέχεια τον έκοψε η άμυνα της ΑΕΛ

• 16:29
    72'

Ο Νούνιτς αντί του Γιουνές

• 16:24
    66'

Πάσα του Φορτούνη στον Μπρούμα, γύρισμα για τον Μασούρα που νίκησε τον Μπάγιτς

• 16:16
    58'
    Αλλαγές για τον Ολυμπιακό

Μασούρας αντί Σουντανί και Ανδρούτσος αντί Ραφίνια

• 16:10

Δεν πατάει καλά ο Ραφίνια μετά από κλωτσιά του Μπέρτου στην πτέρνα. Πιθανόν να πάρει τη θέση του ο Ανδρούτσος

• 16:06
    49'

Δυνατό σουτ του Φορτούνη, κόντρα και κόρνερ

• 16:03
    46'

Ξεκίνησε το β' μέρος στο Φάληρο

• 15:56
    Ασίστ Φορτούνη και γκολ Αραμπί για το 2-1

• 15:51
    Το 1-1 της ΑΕΛ

• 15:50
    45'
    Ημίχρονο στο Φάληρο, 2-1 ο Ολυμπιακός

Ο Σουντανί, από κεφαλιά πάσα του Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ στο 25', ενώ ο Μαροκινός πέτυχε το δεύτερο γκολ των Πειραιωτών στο 40'. Είχε ισοφαρίσει ο Πινακάς στο 33'

• 15:48
    45'

Μικρή διακοπή, διότι νιώθει ενοχλήσεις ο Πινακάς, ο οποίος χτύπησε στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον Σεμέδο

• 15:47
    Το 1-0 του Σουντανί

• 15:42
    40'

Άτσαλο διώξιμο του Μιχαήλ που στρώνει στον Φορτούνη, ο οποίος προλαβαίνει τον Μπάγιτς και δίνει έτοιμο γκολ στον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

• 15:35
    33'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΛ!

Πρώτη κεφαλιά ο Μιχαήλ μετά το κόρνερ του Πλατέλλα, δεύτερη του Πινακά από κοντά και το ματς στα ίσα.

• 15:34
    32'
    Πρώτη φάση για την ΑΕΛ!

Πολύ ωραίο σουτ του Ηλιάδη λίγο έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή επέμβαση του Σα στο αριστερό του παράθυρο με το δεξί

• 15:33

• 15:33
    31'
    Νέα φάση για τον Ολυμπιακό!

Γέμισμα του Καμαρά σχεδόν από τον άξονα, κεφαλιά του Μπρούμα που έβγαλε ο Μπάγιτς

• 15:30
    28'
    Απειλεί ο Ολυμπιακός

Ο Φορτούνης μπούκαρε από τα αριστερά, έστρωσε στον Σουντανί που σούταρε, αλλά έβαλε την προβολή αντίπαλός του και μπλόκαρε τον άσο των γηπεδούχων

• 15:30
    25'

Σέντρα του Ραφίνια, πρώτη κεφαλιά του Ελ Αραμπί μπροστά από την εστία και δεύτερη του Σουντανί, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά

• 15:25
    23'

Καλοζυγισμένο σουτ από τον Σουντανί μέσα από την περιοχή, αλλά πάνω στα σώματα

• 15:24
    17'
    Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

Ο Σουντανί έστρωσε στον Μπρούμα μετά από συνεργασία με τον Χολέμπας, αλλά ο Πορτογάλος αστόχησε από καλή θέση

• 15:24
    17'

Γύρισμα του Ραφίνια για τον Καμαρά που έκανε άστοχο σουτ από το ημικύκλιο, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία

• 15:12
    9'

Σέντρα του Φορτούνη από τα αριστερά, προβολή του Εμβιλά κι η μπάλα εκτός

• 15:10
    8'

Σέντρα του Ραφίνια, δεν έκανε καλή επαφή και η μπάλα πέρασε έξω

• 15:07
    5'
    Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Φορτούνης βρέθηκε στην περιοχή, αλλά έκανε άτσαλο τελείωμα και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάγιτς

• 15:07

Ο Ολυμπιακός αναμενόμενα έχει την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα, αλλά δεν υπάρχει κάτι καλό έως τώρα στο ματς.

• 15:02
    1'

• 14:53

Βαλμπουενά, Ντρέγκερ, Χασάν και Μπρούνο είναι ως γνωστόν εκτός εδώ και αρκετό καιρό, ενώ ο Βινάγκρε δεν βρίσκεται στην αποστολή και ο Σισέ κόπηκε από την τελική 20άδα

• 14:45

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος, Ανδρέας Μεϊντάνας 4ος Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης

• 14:41
    ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης):

Μπάγιτς, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Πλατέλλας, Γλυνός, Πινακάς, Χαλάτσης, Μαϊδάνος, Μπέρτος, Γκοτζαμανίδης και Γιουνές

Στον πάγκο: Νάγκι, Κοτσιανούλης, Ζαχαράκης, Γρηγορόπουλος, Λουφάκης, Νούνιτς, Δακτύλας και Νικολιάς

• 14:40
    Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς):

Σα, Σουντανί, Σεμέδο, Καμαρά, Εμβιλά, Φορτούνης, Ελ Αραμπί, Ραφίνια, Μπα, Χολέμπας και Μπρούμα

Στον πάγκο: Κρίστινσον, Μπουχαλάκης, Σίλβα, Πέπε, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μασούρας, Κάιπερς και Αβραάμ Παπαδόπουλος

• 14:39

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 14:30
    Μεταξύ τους

Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει και τα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την ΑΕΛ, σκοράροντας 21 φορές και δεχόμενος δύο γκολ.

Τελευταία επιτυχία της ΑΕΛ στις 25 Σεπτεμβρίου 2016, όταν νίκησε στην έδρα της με 1-0 (90’ σουτ Γκόλιας). Είναι και η μοναδική νίκη στα τελευταία 12, με τον Ολυμπιακό να έχει κερδίσει τα 11 από αυτά.

Η τελευταία ισοπαλία τους είναι στις 13 Δεκεμβρίου 2008, 1-1 (74’ σουτ Σολάνο – 52’ σουτ Μπελούτσι) στη Λάρισα.

Γηπεδούχος ο Ολυμπιακός έχει ακόμα καλύτερη παράδοση. Έχει κερδίσει τα έξι τελευταία, βάζοντας 22 γκολ. Στα τρία τελευταία έχει βάλει από τέσσερα.

Η τελευταία φορά που η ΑΕΛ πήρε αποτέλεσμα ήταν στις 12 Απριλίου 2009, όταν νίκησε τον ήδη πρωταθλητή Ολυμπιακό 1-0 (54’ σουτ Ζουράφσκι).

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ μπήκε στα πλέι οφ. Επίσης η ΑΕΛ πήρε ισοπαλία το 1988, τη σεζόν που πήρε το πρωτάθλημα, και νίκησε το 1983, όταν τερμάτισε δεύτερη πίσω από τον Ολυμπιακό.

18.12.2019: Ολυμπιακός – ΑΕΛ 4-1
    (9’ σουτ Μασούρας, 11’ σουτ Μασούρας, 17’ σουτ Σουντανί, 37’ πέναλτι Ελ Αραμπί – 56’ σουτ Ουάρντα).

• 14:30

Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του για το 2020, μια χρονιά που τον βρίσκει νταμπλούχο. Εφόσον νικήσει θα είναι και μαθηματικά πρωταθλητής χειμώνα. Υποδέχεται την ΑΕΛ, που βρίσκεται στην προτελευταία θέση μετά τα πρόσφατα αρνητικά αποτελέσματα.