LIVE: Παναθηναϊκός-Ξάνθη 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Παναθηναϊκός-Ξάνθη 0-1 (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 13/01/19 - 21:00

Τον... κακό του δαίμονα (τρείς σερί εντός έδρας ήττες) θέλει να ξορκίσει ο Παναθηναϊκός, που υποδέχεται την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ, για την 16η αγωνιστική της Super League και πρώτη του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος.

Ο Γιώργος Δώνης δεν θα έχει στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Κουρμπέλη και τον Καμπετσή που δεν έχει συνέλθει πλήρως μετά την ίωση που τον ταλαιπώρησε. Στην 20μελή αποστολή βρίσκονται επίσης οι Ξενόπουλος, Κουλιμπαλί, Παντελάκης, Τζανδάρης, Στάικος, Μουνιέ, Άλτμαν και Εμμανουηλίδης.

Παναθηναϊκός
2-2
Ξάνθη
Ξάνθη
  • 21:00
    ΤΕΛΟΣ

Παναθηναϊκός και Ξάνθη σε ένα χορταστικό παιχνίδι, έρχονται ισόπαλοι με 2-2, στο ΟΑΚΑ, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάστρο στο 95'!

• 20:58
    95'
    ΓΚΟΟΟΛ για την Ξάνθη!

Ο Κάστρο νικά τον Διούδη και δίνει τον βαθμό στην ομάδα του!

• 20:57
    94'
    Πέναλτι για την Ξάνθη

Ο Μαυρομμάτης τραβάει τον Κάστρο!

• 20:53
    92'

Κίτρινη στον Λισγάρα για επικίνδυνη προβολή στον Κουλιμπαλί

• 20:50

Αποβολή του Γιάννη Παπαδημητρίου από τον πάγκο της Ξάνθης, λόγω των παραπόνων για τη διαιτησία

• 20:50
    89'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Κουλιμπαλί αντί του Μακέντα

• 20:45
    81'
    Αλλαγή για την Ξάνθη

Σαρπόνγκ αντί Μπρίτο

• 20:45
    80'
    Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Μακέντα βγαίνει τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς αλλά δεν πλασάρει καλά, επιτρέποντας στον δεύτερο να διώξει σε κόρνερ!

• 20:39
    78'

Κιτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη, για φάουλ πάνω στον Μακέντα

• 20:37
    75'
    Μεγάλη φάση για τους "πράσινους"

Τρομερό σουτ του Κάτσε, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς!

• 20:36
    72'

Ο Μπουζούκης δίνει τη θέση του στον Χατζηθεοδωρίδη.

• 20:32
    70'

Ο Καντά αποχωρει και περνάει στο ματς ο Μπαριέντος.

• 20:30
    68'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Ξάνθης απομάκρυνε, ένα σουτ του Δώνη σταμάτησε πάνω στη γραμμή και ο Κολοβέυτσιος στο ριμπάουντ έξυπνα έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα για το 2-1!

• 20:29
    62'

Ο Ζίβκοβιτς βγάζει πάνω στη γραμμή το σουτ του Ινσουα, μετά εκτέλεση κόρνερ και προηγούμενη απόκρουσή του σε πλασέ του Δώνη!

• 20:21
    60'

Μέσα ο Βέργος, έξω ο Μουνιέ

• 20:16
    54'

Επικίνδυνη σέντρα του Μπρίτο από αριστερά, ο Κάστρο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή

• 20:14
    52'

Κίτρινη κάρτα στον Ντουρίτσκοβιτς για φάουλ στον Μπουζούκη

• 20:12
    49'

Ο Μπουζούκης σουτάρει με δύναμη στην αριστερή γωνία του Ζίβκοβιτς και ισοφαρίζει πολύ νωρίς για τους "πράσινους"!

• 20:06
    46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

• 19:49
    45'
    Ημίχρονο

Λήξη του πρώτου μέρους, μπροστά η Ξάνθη με 1-0 επί του Παναθηναϊκού

• 19:45
    43'
    Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό!

Ωραίο σουτ του Μπουζούκη στην κίνηση, διώχνει με γροθιές ο Ζίβκοβιτς

• 19:31
    29'
    Φάση για τον Παναθηναϊκό

Δυνατό μακρινό σουτ του Γιόχανσον, διώχνει εντυπωσιακά ο Ζίβκοβιτς σε κόρνερ

• 19:31
    28'

Κίτρινη καρτα στον Ινσούα για φάουλ στον Μελιόπουλο

• 19:28
    26'

Ο Χατζηγιοβάνης θέλει να βγάλει τον Μακέντα τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς, αλλά η πάσα του είναι δυνατή και δεν την προλαβαίνει ο Ιταλός

• 19:23
    19'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη!

Ο Καντά σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άλλαξε πορεία από τον Κάστρο και κατέληξε στα δίχτυα του Διούδη.

• 19:22
    19'

Ο Καντά σουτάρει από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άλλαξε πορεία από τον Κάστρο και κατέληξε στα δίχτυα του Διούδη.

• 19:21
    18'
    Φάση για την Ξάνθη

Ο Σιλά σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Κολοβέτσιο και ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο

• 19:18
    14'

Κίτρινη κάρτα στον Μελιόπουλο

• 19:13
    11'

Σέντρα από αριστερά από τον Μπρίτο, ο Κάστρο παίρνει την κεφαλιά, αλλά είναι αδύναμη και καταλήγει στην αγκαλιά του Διούδη

• 19:10
    5'

Ωραία πάσα του Χατζηγιοβάνη για τον Γιόχανσον, δεν πρόλαβε ο δεύτερος και η μπάλα πέρασε άουτ

• 19:04
    1'

Ο Μουνιέ μπαίνει στην περιοχή, αλλά ο Ζίβκοβιτς προλαβαίνει με έξοδο και μπλοκάρει

• 19:04

Από τα μεγάφωνα του ΟΑΚΑ, ανακοινώθηκε η συμφωνία του Παναθηναϊκού με τον Δημήτρη Κολοβέτσιο. Περισσότερα ΕΔΩ.

• 19:02
    1'
    Σέντρα

Ξεκίνησε το παιχνίδι!

• 19:01

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης

• 18:50

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Άγγελος Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών.

• 18:41
    Το κάλεσμα της ΠΑΕ Παναθηναϊκός στον κόσμο
  • 18:40

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σε αγωνιστική κάμψη, αφού στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους έχουν πάρει μόλις ένα βαθμό, αυτόν από τον Ολυμπιακό. Αμέσως πριν είχαν τέσσερις σερί νίκες, που τους είχαν… απογειώσει στη βαθμολογία.

• 18:40

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με πέντε νίκες το πρωτάθλημα, αλλά από εκεί και πέρα δεν έχει καταφέρει να κερδίσει σε δύο διαδοχικά παιχνίδια, ενώ έχει μόνο δύο νίκες στα επτά τελευταία. Επίσης, είναι αήττητος στην έδρα του, με έξι νίκες και μια ισοπαλία με την «ομόσταυλή» του ΑΕΚ.

• 18:38

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Καντά, Κάστρο, Σιλά, Μελιόπουλος, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο

Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Μπαριέντος, Αλμέιδα, Σαρπόνγκ, Χατζητερζόγλου, Θυμιάνης, Μελισσόπουλος

• 18:37

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Δώνης, Μακέντα, Μουνιέ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης

Αναπληρωματικοί: Ξενόπουλος, Άλτμαν, Χατζηθεοδωρίδης, Εμμανουηλίδης, Βέργος, Τζανδάρης, Κουλιμπαλί

• 18:37

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 18:36

Οι «πράσινοι» μετρούν μόνο τρεις νίκες στα 12 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια. Στις 7 Μαϊου 2018 η ομάδα της Θράκης νίκησε 2-1 στο ΟΑΚΑ. Ήταν το πέμπτο μόλις «διπλό» της, αλλά τρίτο στη σειρά, ενώ έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα, που κερδίζει τρία διαδοχικά παιχνίδια στην έδρα του Παναθηναϊκού (σ.σ. Φεβρουάριο 2016, Οκτώβριο 2016 και Μάιο 2018)!

• 18:36

Τρεις βαθμοί χωρίζουν το «τριφύλλι» και τους ακρίτες, που θα βρεθούν αντίπαλοι στο «Σπύρος Λούης». Ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Ξάνθη στην πρεμιέρα, μετά από ένα σερί πέντε αγώνων, όπου η τοπική ομάδα είχε τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία.