Μάντσεστερ Σίτι-Μπάγερν Μονάχου 3-0: Άλλη κλάση (ΒΙΝΤΕΟ)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπάγερν Μονάχου 3-0: Άλλη κλάση

Ενημερώθηκε: 12/04/23 - 00:12

Ο Τόμας Τούχελ μπορεί να στέρησε από τη Μάντσεστερ Σίτι τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης το 2021, όταν ήταν στον πάγκο της Τσέλσι, ωστόσο, αυτή την φορά, ως τεχνικός της Μπάγερν, είδε τους «Πολίτες» να κάνουν «πάρτι» στο «Ετιχαντ» με 3-0, στον πρώτο προημιτελικό -πρόωρο τελικό- του Champions League.

Πλέον, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρίσκεται σχεδόν και με τα δύο πόδια στους «4», παρότι η ρεβάνς θα διεξαχθεί στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου (19/04).

Οι πρωταθλητές Αγγλίας ψάχνουν εδώ και χρόνια το κορυφαίο τρόπαιο, έχοντας φτάσει σ΄ έναν τελικό (ηττήθηκαν από την Τσέλσι 1-0 το 2021), ενώ νωρίτερα είχαν αποκλειστεί από τη Λιόν (2020), στο final-8 της Λισαβόνας.

Μετά την αποψινή τους νίκη βρίσκονται μία ανάσα από το να θέσουν εκτός διοργάνωσης ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, την ομάδα που μέχρι τώρα δεν γνώριζε τι θα πει ήττα στο εφετινό Champions League (μετρούσε το απόλυτο νικών μετά από 8 αναμετρήσεις).

Το φοβερό γκολ του Ρόδρι στο 27΄ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Άγγλους, που ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο 45λεπτο, έχοντας κι άλλες δύο πολύ καλές στιγμές για να «ζευγαρώσουν» τα τέρματά τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν ήταν καλύτερη, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος με ασίστ στο 70΄ έδωσε την ευκαιρία στον Μπερνάρντο Σίλβα να «γράψει» το 2-0 και στο 77΄ με πλασέ από κεφαλιά-πάσα του Τζόουνς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τεράστιες επεμβάσεις από τον Ζόμερ, ο οποίος διατήρησε το σκορ σε -έστω και θεωρητικά- αναστρέψιμα επίπεδα, προστατεύοντας πολλάκις την ομάδα του, όταν εκείνη... είπε θάλασσα.

Την επόμενη Τετάρτη (19/4) η ρεβάνς στο Μόναχο.