Με το "δεξί" στο Κόπα Αμέρικα η Κολομβία (video)

Με το "δεξί" στο Κόπα Αμέρικα η Κολομβία

Ενημερώθηκε: 04/06/16 - 19:40

Χωρίς να πατήσει το πόδι της στο γκάζι, η Κολομβία επικράτησε των ΗΠΑ με 0-2, στην πρεμιέρα του Copa America Centenario, στην Σάντα Κλάρα της Καλιφόρνια.

Το σκορ άνοιξε με σούτ από το ύψος του πέναλτυ ο Ζαπάτα, μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι παίχτες των Ηνωμένων Πολιτειών, προσπάθησαν να αντιδράσουν, ψάχνοντας την ισοφάριση.

Όμως αντί αυτής, έγινε το 0-2, με το έυστοχο χτύπημα πέναλτυ του Χαμές Ροντρίγκεζ.

Στην επανάληψη, οι ΗΠΑ είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς να μπορέσουν να πετύχουν κάποιο γκολ και να μπορέσουν να επιστρέψουν στο ματς. Πιο σημαντική ευκαιρία για τους Αμερικάνους ήταν στο 60ο λεπτό με τον Ντέμπσι, ενώ οι Κολομβιανοί θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τρίτο γκολ, αν ο Μπάκα δεν έστελε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 77’.