Μεγάλη νίκη για Ουαλία, 2-1 τη Σλοβακία! (video&slideshow)

Μεγάλη νίκη για Ουαλία, 2-1 τη Σλοβακία! (video)

Ενημερώθηκε: 11/06/16 - 22:04

Μεγάλη νίκη για την Ουαλία, 2-1 τη Σλοβακία σ'ένα, πολύ όμορφο παιχνίδι. Έγραψαν ιστορία οι Βρετανοί που κέρδισαν στο ντεμπούτο τους στο Euro. Φοβεροί πανηγυρισμοί στο φινάλε από τον Γκάρεθ Μπέιλ και τους συμπαίκτες του.

Ο ηγέτης και σούπερ σταρ της ομάδας και της Ρεάλ Μαδρίτης, Γκάρεθ Μπέιλ άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 10ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Ουαλοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χάνοντας ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σλοβάκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με μπροστάρη τον Ρόμπερτ Μακ, έφτασαν στην ισοφάριση στο 62'. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ, αφού πέρασε δυο παίκτες, πάσαρε στον Ντούντα, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για τη Σλοβακία, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο 81ο λεπτό, ήρθε η "λύτρωση" για τους Ουαλούς. Η "χρυσή" αλλαγή του Κόουλμαν, ο Ρόμπσον-Κανού, με ανεμικό πλασέ από κοντά, έδωσε το προβάδισμα στην Ουαλία με 2-1, σκορ που παρέμεινε ως το τέλος του παιχνιδιού, με τους Ουαλούς να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά, την πρώτη τους νίκη σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης.

Gareth Bale 1-0 Goal HD Wales vs Slovakia - 11...