Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ 0 - 2 τον Πανιώνιο

Πηγή Φωτογραφίας: Ευρωκίνηση

Ενημερώθηκε: 23/05/16 - 21:13

Σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για την κατάκτηση της 1ης θέσης των πλέι οφ, σημείωσε ο ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη. Ο «Δικέφαλος του βορρά» επιβλήθηκε με 2-0 του Πανιωνίου κι έφτασε στους 7 βαθμούς. Ο Αθανασιάδης στο 27΄ και ο Μακ στο 77΄ πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς.

Ο Πανιώνιος αγωνίστηκε χωρίς τον Μπακασέτα, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής, πιθανότατα λόγω των δημοσιευμάτων που τον θέλουν να έχει υπογράψει στην ΑΕΚ. Οι οπαδοί του Πανιωνίου, ξέσπασαν, κατά του ποδοσφαιριστή, με συνθήματα! Ο παίχτης, φέρεται να αποχώρησε νευριασμένος από το γήπεδο, όταν ενημερώθηκε πως είναι εκτός αποστολής.

Οι πληροφορίες λένε, πως έχει υπογράψει ήδη στην ΑΕΚ και το θέμα είναι αν θα πάει από τώρα στην Ένωση, έναντι ενός αρκετά σεβαστού ποσού ή θα μπει στον "πάγο" από τον Πανιώνιο και θα πάει ως ελεύθερος τον Ιανουάριου του 2017 στην ΑΕΚ.

Νευρικό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες, με πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή.Ο Πανιώνιος θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γλύκο από πολύ καλή θέση. Τελικά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που προηγήθηκε με τον Αθανασιάδη στο 27ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος, ανέβασε την απόδοσή του, έχασε ευκαιρίες να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως ο ΠΑΟΚ, σε μια πολύ καλή αντεπίθεση, πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Μακ στο 77', "κλειδώνοντας" την πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη από το 2012.

Ο Πανιώνιος έχασε την ευκαιρία να μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά το πέναλτυ του Οικονόμου, έφυγε πάνω από την εστία του Γλύκου στο 89ο λεπτό.

Στο τέλος του παιχνιδιού, οι οπαδοί των δυο ομάδων, φώναξαν κοινά συνθήματα κατά της αστυνομίας, δείχνοντας τις καλές σχέσεις και τον σεβάσμο που υπάρχει μεταξύ τους.

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης, 4-2-3-1): Διούδης - Βλάχος, Τασουλης, Ρισβάνης, Οικονόμου – Κόρμπος (75’ Καθάριος), Σιώπης - Μασούρας, Χαλκιαδάκης (88' Βιγιάλμπα), Καραμάνος – Ανσαριφάρντ (46’ Μπαργκάν)

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς, 4-2-3-1): Γλύκος – Λέοβατς (82’ Σκόνδρας), Μαλεζάς (87’ Χατζηισαΐας), Τζαβέλλας, Κίτσιου - Χαρίσης, Τσίμιροτ, Μακ, Πέλκας (74’ Μπερμπάτοφ), Ροντρίγκες - Αθανασιάδης