NBA: Επικές εμφανίσεις από Αντετοκούνμπο και Curry (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 07/01/18 - 14:18

Μια ημέρα μετά τη βαριά ήττα των Bucks από τους Raptors (όπου και πάλι έκανε πολύ καλή εμφάνιση), ο Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος στο εκτός έδρας ματς κόντρα στους Wizards και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη με 110-103.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρεις περιόδους, αλλά στην τέταρτοι οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά καλύτεροι και έφθασαν στη νίκη, με την οποία έφθασαν στο 21-17, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 23-17.

Ο Έλληνας άσος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 34 πόντους (11/16 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9/10 βολές) και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε και 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και μια τάπα συν 3 λάθη σε 41 λεπτά. Bledsoe και Middleton είχαν από 21 και 20 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ο Beal είχε 20 πόντους κι οι Gortat - Wall από 17 και 16 αντίστοιχα.

O Steph Curry είχε σε μόλις 29 λεπτά συμμετοχής, 45 πόντους με 8/16 τρίποντα και φυσικά οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Warriors σε άνετη νίκη επι των Clippers με 121-105, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Kevin Durant, φτάνοντας παράλληλα στο 31-8 στη φετινή σεζόν.

Από την άλλη μεριά, οι έτσι κι αλλιώς ανίσχυροι φέτος Clippers, έχασαν μόλις στην πρώτη περίοδο τον Blake Griffin, καθώς δέχθηκε μία ακούσια αγκωνιά από τον McGee και έτσι η μοίρα τους είχε… οριστεί.