Νίκες για Κολομβία και Η.Π.Α. (video)

Ενημερώθηκε: 08/06/16 - 13:27

Η Κολομβία επικράτησε με 2-1 της Παραγουάης στο "Rose Bowl" και έγινε η πρώτη ομάδα που "τσεκαρεί" το εισιτήριό της για την επόμενη φάση του επετειακού Κόπα Αμέρικα.

Βασικός ξεκίνησε για τους «καφετέρος» ο Χάμες Ροντρίγκες που είχε τραυματιστεί στην πρεμιέρα της διοργάνωσης με τις ΗΠΑ και ήταν σήμερα ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, ο διεθνής άσος της Ρεάλ Μαδρίτης εκτέλεσε στο 12’ το κόρνερ με το οποίο ο Κάρλος Μπάκα σημείωσε το πρώτο γκολ για τους Κολομβιανούς. Στο 30’ ο Χάμες σκόραρε ο ίδιος και "σφράγισε" τη νίκη για την ομάδα του.

Οι Παραγουανοί κατάφεραν να μειώσουν στο 71’, με σκόρερ τον Βίκτορ Αγιάλα.

Οι Η.Π.Α. διέλυσαν την Κόστα Ρίκα, στο άλλο παιχνίδι του ομίλου και ετοιμάζονται για τον "τελικό" πρόκρισης με την Παραγουάη.

Τα σκορ της αναμέτρησης πέτυχαν ο Ντέμπσεϊ στο 9’, καθώς ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Γουντ. Το 2-0 έκανε στο 37’ ο Τζόουνς και το 3-0 έκανε πέντε λεπτά αργότερα ο Γουντ. Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Γιούργκεν Κλίνσμαν διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 87’.

Οι ενδεκάδες

ΗΠΑ: Γκουζάν, Μπρουκς, Γιέντλιν, Κάμερον, Μπεντόγια, Τζόουνς, Μπράντλεϊ, Τζόνσον, Γουντ, Ζαρντς, Ντέμπσεϊ (Μπέκερμαν, Ζούσι, Βοντολόφσκι)

Κόστα Ρίκα: Πέμπερτον, Ματαρίτα, Ντουάρτε, Ακόστα, Κάλβο, Γκαμπόα, Μπόρχες, Μπολάνιος, Κάμπελ, Ουρένια, Ρουίς (Σαλβατιέρα, Αζοφέιφα)