Ολυμπιακοί Αγώνες 2016: Δεν χάνει αυτή η ΟΜΑΔΑΡΑ!

Ολυμπιακοί Αγώνες 2016: Ελλάδα-Ουγγαρία 2-3 (Β' Οκτάλεπτο)

Ενημερώθηκε: 10/08/16 - 17:57

Με μια γκολάρα του Άγγελου Βλαχόπουλου, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, απέσπασε ισοπαλία από την Ουγγαρία (8-8) και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια της, για την πρωτιά του ομίλου, του Ολυμπιακού τουρνουά πόλο.

Το ματς ήταν για γερά νεύρα με τους Ούγγρους να καταφέρνουν να προηγηθούν με 2-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Αλέξανδρος Γούνας έκανε το το 2-2 στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τον Έντερλι να διαμορφώνει το 3-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το τρίτο οκτάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική μας ομάδα η οποία με ένα επί μέρους 4-2 γύρισε το ματς και προηγήθηκε 6-5 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Έτσι, όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Οι Ούγγροι με τον Βάργκα κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 8-7 με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος. Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Εθνική μας δεν θα κατάφερνε να πάρει κάτι από το παιχνίδι ήρθε η γκολάρα του Άγγελου Βλαχόπουλου στα 5'' πριν το τέλος να δώσει ένα μεγάλο βαθμό στην αντιπροσωπευτική μας ομάδα.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-1, 4-2, 2-3