Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 79-74: Το έσωσε στο τέλος

Πηγή Φωτογραφίας: KLODIAN LATO / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 02/01/24 - 23:27

Ο Ολυμπιακός κινδύνεψε να χάσει ένα δικό της παιχνίδι, αφού ένα «νεκρό» πεντάλεπτο στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετό για να απωλέσει διαφορά 13 πόντων, ωστόσο, αγρίεψε στο φινάλε και καθάρισε την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 79-74 στο ΣΕΦ για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν τον ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τους Μουσταφά Φαλ και Νίκολα Μιλουτίνοφ να κυριαρχούν στις δύο ρακέτες και με τον Άλεκ Πίτερς να παίρνει μπρος στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στην τρίτη διαδοχική νίκη τους στη διοργάνωση, ανεβαίνοντας έτσι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-8.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πίτερς με 16 πόντους, (με τον Αμερικανό να πετυχαίνει και το τελευταίο καλάθι του ματς), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Μιλουτίνοφ να προσθέτει 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Όσον αφορά τον Φαλ, ο Γάλλος σέντερ έκανε για ακόμα μία φορά φέτος ένα εντυπωσιακό και γεμάτο ματς, ολοκληρώνοντας την βραδιά με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 μπλοκ, συγκεντρώνοντας 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης!

Για τους Ιταλούς, που έπαιξαν το ματς στα ίσα παρά τις σημαντικές απουσίες των Μίροτιτς, Μπάρον, Λο και Σιλντ, ξεχώρισαν οι Φλακαντόρι και Νέιπιερ με 14 πόντους, ενώ, μεγάλη ζημιά από μακριά έκαναν οι Τονούτ (13π., 3/5τρ.) και Μπορτολάνι (11π., 3/4τρ.).