Παναθηναϊκός: Άνετα και ωραία

Ενημερώθηκε: 20/03/18 - 23:23

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο ΟΑΚΑ, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση με αποκορύφωμα την 3η περίοδο (91-71).

Κορυφαίος για ακόμα μία φορά ήταν ο Νικ Καλάθης που ήταν πραγματική απόλαυση. Ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης των «πρασίνων» είχε σε 24 λεπτά, 17 πόντους (7/8 δίποντα, 3/4 βολές), 10 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, αριθμοί που τον εκτόξευσαν στους 34 βαθμούς στο ranking.

Πολύ καλός για τον Παναθηναϊκό ήταν και ο Σίνγκλετον, που δεν είχε αντίπαλο, σκοράροντας 21 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ πολύ θετικός με την ενέργειά του στην άμυνα ήταν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Παππάς και Τζέιμς πραγματοποίησαν επίσης θετικότατη εμφάνιση έχοντας 9 πόντους έκαστος.

Πλέον, οι «πράσινοι» έφτασαν το ρεκόρ τους, στο 16-11 και ισοβαθμούν με Ζαλγκίρις και Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά μειονεκτούν σε πιθανή ισοβαθμία για την θέση και το πλεονέκτημα της έδρας.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21 (4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ρίβερς 11 (1/7 τρίποντα), Τζέιμς 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πέιν 2 (9 ριμπάουντ), Παππάς 9, Γκιστ 3 (1/6 σουτ), Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 17 (7/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 5.

Ερυθρός Αστέρας (Αλιμπίγιεβιτς): Κέσελ, Νταβίντοβατς 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάζιτς 3 (1), Ντόμπριτς 3 (1/8 σουτ), Φελντέιν 6 (2/10 σουτ), Γιάνκοβιτς 5 (7 ριμπάουντ), Ρότσεστι 7 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Όμιτς 15 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λεσόρ 9 (6 ριμπάουντ), Ένις 1, Μπιέλτισα 5.