Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 78-88: «Ερυθρόλευκη» απόδραση

Ενημερώθηκε: 07/10/23 - 01:28

«Ερυθρόλευκο» και το πρώτο αιώνιο ντέρμπι στην Ευρωλίγκα. Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στην παράταση και νίκησε 88-78 τον Παναθηναϊκό!

Καλύτεροι για 30 λεπτά οι «πράσινοι», που είχαν σταθερά το προβάδισμα, με τους Πειραιώτες να κάνουν αρχικά ένα μεγάλο comeback στην τέταρτη περίοδο. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο «αιώνιοι» πήγαιναν πόντο-πόντο με τους Γουόκαπ και Σλούκα να αστοχούν στις τελευταίες κατοχές και το 74-74 να παραμένει.

Ωστόσο, στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Μπαρτζώκα κυριάρχησε απόλυτα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος έκανε σερί 12-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά το ροζ φύλλο.

Πέντε παίκτες του Ολυμπιακού ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτοι σκόρερ οι Γουόκαπ και Πίτερς με 17 πόντους ο καθένας, με τον δεύτερο να παίρνει και 10 ριμπάουντ. Στους 16π. σταμάτησε ο Γουίλιαμς-Γκος, ενώ 15π. και 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μιλουτίνοφ.

Από τον Παναθηναϊκό, ξεχώρισε ο Σλούκας με 20 πόντους, αλλά 7 λάθη, ενώ 17π. είχε ο Γκριγκόνις. Νταμπλ-νταμπλ για τον Λεσόρ με 10π. και ισάριθμα ριμπάουντ