Προβάδισμα για Celtics και Warriors (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 03/05/17 - 12:57

Ο Isaiah Thomas ήταν για ακόμα μια φορά ο κορυφαίας, παίζοντας σχεδόν μόνος κόντρα στους Wizards και πετυχαίνοντας 53 πόντους, οδήγησε τους Celtics στη νίκη με 129-119 στην παράταση.

Η ομάδα της Βοστώνης, έκανε το 2-0 στη σειρά στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής, σε ένα φοβερό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι Wizards προσπάθησαν, αλλά δεν τα κατάφεραν, παρά το γεγονός ότι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγούνται στην πρώτη περίοδο με 42-29. Οι Celtics ισορρόπησαν, με το παιχνίδι να πηγαίνει σχεδόν πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε, εκεί που ο Thomas αποδείχθηκε ψύχραιμος στις βολές, κάνοντας στο τέλος της 4ης περιόδου το 114-114.

Στην παράταση, ο άσος των Celtics, πήρε το όπλο του και ήταν αυτός που τελείωσε τη δουλειά με την ομάδα της Βοστώνης να παίρνει τη νίκη με 129-119. Άλλωστε το μαρτυρούν οι 53 πόντοι που πέτυχε στο ματς, ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Tα δωδεκάλεπτα: 29-42, 64-67, 84-89, 114-114 παράταση: 129-119

Εύκολο έργο είχαν οι Warriors στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Δύσης και έκαναν το 1-0, επικρατώντας με 106–94 των Jazz.

Η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ, δεν έχασε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς και έδειξε ότι δεν θα έχει μεγάλο πρόβλημα να προκριθεί στους τελικούς. Μάλιστα, οι "πολεμιστές" έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Kerr ξεκούρασε αρκετούς παίκτες, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Γιούτα να μειώσει.

Κορυφαίος για τους Warriors ο Curry που πέτυχε 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Green και Durant που πέτυχαν 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-21, 31-25, 26-27, 22-21