Στον τελικό απόψε ο Τσιτσιπάς που «έχει τρελάνει κόσμο» με τον ισπανό Ναδάλ

Ενημερώθηκε: 12/08/18 - 12:44

Ο Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε πριν από λίγο την μεγαλύτερη νίκη του, κερδίζοντας το Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης Νοτιοαφριακανό Κέβιν Άντερσον και προκρίθηκε πανηγυρικά στον μεγάλο τελικό του Rogers Cup και ήδη έχει τρελάνει το Twitter, όπου πρώτο trend είναι το #TsiTsiFast.

Στέφανος Τσιτσιπάς

Ράφα Ναδάλ

Έτσι σήμερα Κυριακή, στο Τορόντο, ανήμερα των 20ών γενεθλίων του ο θα διεκδικήσει το μεγάλο τρόπαιο του Rogers Cup κόντρα στον νικητή ζευγαριού που νίκησε τον Κάρεν Κατσάνοφ.

Ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό για δεύτερη φορά σε τελικό, καθώς οι δύο τενίστες είχαν παίξει μαζί στην Βαρκελώνη και ο Έλληνας τενίστας είχε χάσει.

Ο Ισπανός έχει αναγνωρίσει ήδη την αξία του Ελληνα αντιπάλου του. «Είναι ολοκληρωμένος παίκτης. Εχει πάθος για το παιχνίδι. Δεν έχει απλά ένα πράγμα, έχει τα πάντα. Πρέπει να παίξω ένα σπουδαίο παιχνίδι απέναντι σε έναν πολύ σκληρό αντίπαλο. Ελπίζω να είμαι έτοιμος για αυτό», είπε ο Ναδάλ, μετά τη νίκη του στον ημιτελικό του Rogers Cup.

«Ποτέ δεν γίνεται ευκολότερο, εσύ απλά γίνεσαι καλύτερος» δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα ο Τσιτσιπάς!

Ασχέτως του αποτελέσματος του σημερινού αγώνα, η παρουσία και μόνο του Τσιτσιπά στον σημερινό τελικό τον φέρνει από Δευτέρα στο Νο 15 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ αν νικήσει στο Τορόντο θα βρεθεί στη θέση Νο12.

Για την ιστορία τα σετ της αναμέτρησης του Τσιτσιπά με τον Άντερσον ήταν : 6-7, 6-4, 7-6. Είναι η δεύτερη φορά που νικάει τον Κέβιν Άντερσον, καθώς τον Μάιο είχαν συναντηθεί στο Εστορίλ κι εκεί πάλι με ανατροπή είχε νικήσει 2-1. Αυτή είναι η έκτη νίκη στην καριέρα του Τσιτσιπά, επί αντιπάλου που βρίσκεται στο «top-10».

Δείτε τα τελευταία λεπτά από την μεγάλη πρόκριση του Έλληνα τενίστα επί του Νοτιοαφρικανού αντιπάλου του Κέβιν Άντερσον:

Πόντο-πόντο πήγε ο αγώνας

Ο αγώνας των ημιτελικών ήταν συγκλονιστικός και κυριολεκτικά πήγε πόντο με πόντο, ειδικά στο πρώτο σετ, όπου ο Άντερσον νίκησε στο τάι-μπρέικ με 7-6(4).

Στο δεύτερο σετ ο 20χρονος Έλληνας τενίστας, νο 27στον κόσμο, έσπασε μία φορά το σερβίς του 32χρονου Νοτιοαφρικανού, προηγήθηκε 3-1 και στο τέλος το πήρε με 6-4.

Πόντο με πόντο πήγε και το τρίτο σετ, το οποίο επίσης οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ κι εκεί ο Τσιτσιπάς έδειξε και πάλι μια εκπληκτική αυτοσυγκέντρωση και ηρεμία στις δύσκολες στιγμές και τελικά νίκησε με 7-6(7), ολοκληρώνοντας τον αγώνα μετά από 2 ώρες και 51 λεπτά.

Έτσι θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα του σε έναν τελικό masters 1000.

Δεύτερη φορά που νικά τον Άντερσον

Η εκπληκτική πορεία του Τσιτσιπά

Θυμίζουμε πως στην εκπληκτική διαδρομή του ως τα ημιτελικά ο Έλληνας πρωταθλητής απέκλεισε τέσσερις τενίστες που βρίσκονται πιο πάνω από αυτόν στην παγκόσμια κατάταξη, οι τρεις μάλιστα στο «top-10».

Στον α’ γύρο νίκησε με 6-3, 7-6(3) τον Βόσνιο Νταμίρ Τζουμχούν, Νο 24, στον β’ γύρο με 6-3, 7-6(6) τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ, Νο 8, στον γ’ γύρο με 6-3, 6-7(5), 6-3 τον Σέρβο Νόβακ Τζόκοβιτς, κάτοχο 13 τίτλων Grand Slam και 69 τίτλων συνολικά, Νο 1 στον κόσμο για μεγάλο διάστημα και Νο 10 σήμερα και στα προημιτελικά με σπουδαία ανατροπή 3-6, 7-6(11), 6-4 τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ, Νο 3 στον κόσμο και περσινό νικητή της διοργάνωσης.