Θριάμβος του Ολυμπιακού, 3-0 τον Παναθηναϊκό

LIVE: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-0 στο ημίχρονο (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 06/11/16 - 21:29

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο "αιώνιο" ντέρμπι, απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο και "καθάρισε" το παιχνίδι από τα πρώτα 45 λεπτά.

Με μια απίθανη κεφαλιά του Μποτία, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, στέλνοντας τη μπάλα στο "γάμα" της εστίας του Στίλ! Ο Ισπανός κεντρικός, ένα λεπτό πριν, είχε σώσει τους "ερυθρόλευκους", καθώς έκοψε τον Λετό, προτού ο τελευταίος πλασάρει τον Καπίνο.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι "ερυθρόλευκοι" διεύρυναν το προβάδισμά τους! Ο Σεμπά στο 26ο λεπτό έβγαλε μια υποδειγματική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ελιονούσι, "νίκησε" τον Στιλ, κάνοντας το 2-0!

Διαστάσεις θριάμβου έδωσε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι! Στο 44ο λεπτό, από στημένη μπάλα, ο Φορτούνης εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ από δεξιά, και η κεφαλιά του ανενόχλητου Ιντέγε "έγραψε" για τους "ερυθρόλευκους" το 3-0 μέσα σε πανδαιμόνιο στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Ο Παναθηναϊκός, έχασε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όμως ο Λεντέσμα έστειλε άουτ το πέναλτυ που κέρδισαν οι "πράσινοι", στο 61ο λεπτό.

Στο +7, πλέον, ο Ολυμπιακός στην κορυφή της βαθμολογίας στη Σούπερ Λίγκα, έγινε ξεκάθαρο… αφεντικό στη "μάχη" του τίτλου.

Πολλά νεύρα από τους παίχτες του Παναθηναϊκού, που τα έβαζαν με τον Σιδηρόπουλο (εξαιρετική διαιτησία).

Στον 'ερυθρόλευκο" πάγκο κάθονται οι: Λεάλι, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο, Καρντόσο, Ελαμπντελαουί, Πάρντο, Βιάνα

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουλιμπαλί, Γουακάσο, Μολέντο, Κουτρουμπής, Ζέκα, Λεντέσμα, Ιμπάρμπο, Εμποκού, Βιγιαφάνιες, Λέτο

Στον πάγκο του "τριφυλλιού" βρίσκονται οι: Οδ. Βλαχοδήμος, Ιβανόφ, Ρέις, Χουλτ, Μέστο, Λουντ, Ρινάλντι

Τάσος Σιδηρόπουλος είναι ο "άρχοντας" της αναμέτρησης, με βοηθούς του τους Κωστάρα και Δημητριάδη, ενώ τέταρτος είναι ο Κομίνης

*Με μαύρα περιβραχιόνια αγωνίζονται οι παίχτες του Παναθηναϊκού, λόγω του θανατού του Ανδρέα Βγενόπουλου.