Ξανά στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Ενημερώθηκε: 05/01/18 - 23:22

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με μεγάλη άνεση της Αρμάνι Μιλάνο 87-80 και επέστρεψε ξαν'α στην κορυφή της κατάταξης της Euroleague, ισοβαθμώντας με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με ρεκόρ 12-4.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στηριζόμενη αυτή τη φορά περισσότερη στην τρομερή της επίθεση και στο πολύ καλό βράδυ από τα 6.75, έβαλε τις βάσεις από πολύ νωρίς για μια εύκολη νίκη επί των Ιταλών. Οι "ερυθρόλευκοι" με την ολοκληρωτική τους εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, είχαν ουσιαστικά κλειδώσει τη νίκη, αφού πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων (48-34).

Χωρίς να φορτσάρει τις μηχανές στην επανάληψη και παρά την έλλειψη συγκέντρωσης στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έφτασε εκ του ασφαλούς στην επικράτηση με διαφορά επτά πόντων που δεν αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα και επέστρεψε στην κορυφή.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Παπανικολάου (15π., 7 ριμπάουντ), Σπανούλης (14π., 7 ασίστ) και Μάντζαρης (8π., 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ μεγάλη βοήθεια ειδικά στη β’ περίοδο έδωσε ο Κάιλ Ουίλτζερ που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα (15π., 3/4 τρίποντα), με τους Πειραιώτες να ολοκληρώνουν το ματς με συνολικά 23 ασίστ.

Από την Αρμάνι που εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο και έσωσε την εικόνα της, ξεχώρισαν οι Τζέρελς (15π.), Ταρζέφσκι (12π., 6 ριμπάουντ), ενώ ο Γκάουντλοκ άρχισε να σκοράρει (20π.), όταν όλα είχαν κριθεί. Ο Κουζμίνσκας στο ντεμπούτο του είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-34, 70-53, 87-80

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος (4 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 15 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης 1, Ουίλτζερ 15 (2), Τόμπσον 2.

Αρμάνι Μιλάνο (Σιμόνε Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 20 (3), Μίτσοφ 11 (1), Καλνιέτις 3, Ταρζέφσκι 12 (6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 12, Τσιντσιαρίνι 2, Κουζίν, Αμπάς, Εμπαγιέ, Θιόντορ 5, Τζέρελς 15 (3).