Νίκη στο 96΄ με βουτιά

Ενημερώθηκε: 08/03/16 - 13:32

Το ρολόι έδειχνε το 96. Ο αμυντικός της Κρίσταλ Πάλας Ντιλέϊνι ακούμπησε τον Μπεντεκέ ο οποίος έκανε θεαμτική βουτιά, κέρδισε το πέναλτι και χάρισε την Νίκη στην Λίβερπουλ.

Η Κρίσταλ Πάλας αιφνιδίασε τους "Κόκκινους" και προηγήθηκε 1 - 0 στο 46 με τον Λέντλεϊ. Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού βρήκε μπροστά της μία σφιχτή άμυνα την οποία δεν μπορούσε να διασπάσει. Αποδίδοντας έξυπνο ποδόσφαιρο η Πάλας στρίμωξε το συγκρότημα του Κλοπ, ο οποίος αγωνιούσε βλέποντας τα λεπτά να περνούν χωρίς να έρχεται το γκολ για τους παίκτες του.

Σαν να μην αρκετά όλα αυτά, ένα σκληρό τάκλιν από τον Μίλνερ ανάγκασε το διαιτητή να δώσει κίτρινη κάρτα στον μέσο της Λίβερπουλ. Ήταν η δεύτερη και ο Άγγλος ποδοσφαιριστής πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια, με τον Κλοπ στον πάγκο να μην μπορεί να το πιστέψει, βλέποντας την ομάδα του να μένει με 10 στο 62.

Όμως, μόλις 10 λεπτά αργότερα, ήρθε το "δώρο" στους "Κόκκινους". Ο τερματοφύλακας της Πάλας έχασε την ισορροπία του, ενώ επιχειρούσε να απομακρύνει την μπάλα η οποία ήρθε και στρώθηκε στον Φιρμίνο. Ο Βραζιλιάνος δεν χαρίστηκε και με ένα καλό πλασέ έγραψε το 1-1.

Πλέον το παιχνίδι άλλαξε ρυθμό και λίγα λεπτά μετά ο Μορένο εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ το οποίο όμως σταμάτησε στο δοκάρι του Μακάρθι, στερώντας το 1 - 2 από την Λίβερπουλ.

Αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. Στο 96ο λεπτό όλα άλλαξαν. Η κάθετη μπαλιά βρήκε τον πάντα επικίνδυνο Μπεντεκέ ο οποίος όρμησε στη μικρή περιοχή. Ο Ντιλέϊνι καταλαβαίνει τον κίνδυνο και σπεύδει πάνω στον Βέλγο επιθετικό με προβολή. Μαζεύει το πόδι του, όμως βρίσκει τον Μπεντεκέ ο οποίος βουτά κερδίζοντας το πέναλτι. Από τα 11 βήματα ο ίδιος έγραψε το τελικό 1 - 2.

Ο πρωταγωνιστής Βέλγος είπε μετά το ματς, "νομίζω με ακούμπησε". Πράγματι τον ακουμπά ο Ντιλέϊνι, υπάρχει επαφή του γόνατου του με το αριστερό πόδι του Μπεντεκέ, αλλά περισσότερο το έχει κερδίσει ο ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ με τη βουτιά που έκανε.