4ος όμιλος: Στο ρελαντί η Μπάρτσα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 06/12/17 - 00:09

Με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της και τον Μέσι να μη βρίσκεται ούτε αυτή τη φορά στην αρχική ενδεκάδα, η Μπαρτσελόνα "καθάρισε" με άνεση 2-0 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, κλείνοντας με νίκη τον όμιλο.

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο ο Αλκάθερ ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη των Καταλανών. Με ωραίο άλμα λοιπόν στο πρώτο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία και άνοιξε το σκορ.

Από ‘κει και πέρα οι "μπλαουγκράνα" επιδόθηκαν κυρίως σε συντήρηση δυνάμεων (ακόμα και μετά την είσοδο του Μέσι στο 60’). Κι αφού οι Πορτογάλοι είχαν απογοητευτεί από νωρίς με την εξέλιξη του Ολυμπιακός-Γιουβέντους (δεν ήθελαν νίκη της Γιούβε), ήρθε και το δεύτερο τέρμα για την Μπαρτσελόνα στις καθυστερήσεις...

Ο Ματιέ έβαλε λάθος την προβολή σε γύρισμα του Ντεουλοφέου και κάνοντας δώρο ένα γκολ στην πρώην ομάδα του, της επέτρεψε να σφραγίσει με νίκη την πρόκριση και την πρωτιά στον όμιλο.