LIVE: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός (19:30, Novasports HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 09/02/20 - 21:33

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού, χάρη στο καταπληκτικό γκολ του Σέρχιο Αραούχο παίρνοντας την πρώτη της φετινή νίκη σε ντέρμπι στο ελληνικό πρωτάθλημα. Περισσότερα ΕΔΩ.

ΑΕΚ
ΑΕΚ
1-0
Παναθηναϊκός
  • 21:27

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού, χάρη στο γκολ του Σέρχιο Αραούχο παίρνοντας την πρώτη της φετινή νίκη σε ντέρμπι στο ελληνικό πρωτάθλημα

• 21:26
    94'

Κίτρινη κάρτα στον Μπάρκα

• 21:23
    91'

Ωραία μπαλιά του Σιμάνσκι στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, με τον Διούδη να βγαίνει και προλαβαίνει τον Μπακάκη πριν κάνει τελική!

• 21:20
    87'

Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον για σκληρό μαρκάρισμα στον Λόπες

• 21:20
    86'

Ταχύτατη αντεπίθεση της ΑΕΚ, με τον Κλωναρίδη να κάνει εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Λόπες δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά που πέρασε παράλληλα με την εστία

• 21:17
    85'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Οικονόμου αντί Λιβάγια

• 21:16
    82'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

«Βολίδα» του Κρίστισιτς, διώχνει σε κόρνερ ο Διούδης!

• 21:13

271-533 οι πάσες στο παιχνίδι. Σχεδόν διπλάσιες αυτές που έχουν πραγματοποιήσει οι παίκτες του Παναθηναϊκού από αυτούς της ΑΕΚ

• 21:11

Δεν έχει κάνει τελική η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο

• 21:10
    78'

Κίτρινη κάρτα στον Λόπες για τράβηγμα στον Γιόχανσον

• 21:10
    77'

Κλωναρίδης αντί Αραούχο

• 21:07
    72'

Κίτρινη κάρτα στον Σένκεφελντ

• 21:03

Υπήρχε μίνι διακοπή στο ματς για εξέταση του VAR για πιθανή περίπτωση πέναλτι σε χέρι του Βράνιες, όμως ο διαιτητής και οι βοηθοί του από την αίθουσα του VAR πήραν τη σωστή απόφαση και έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι

• 21:01

Οι αλλαγές του Δώνη έχουν ανεβάσει την απόδοση του Παναθηναϊκού, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, να προσπαθούν να πατήσουν περιοχή και να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης. Πιο συντηρητικά παίζει πλέον η ΑΕΚ, που περιμένει στο δικό της μισό.

• 21:00
    68'

Αλμπάνης αντί Βέρντε

• 20:58
    65'
    Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Νάγκι αντί Χατζηγιοβάνη

• 20:55
    61'

Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι

• 20:53
    60'
    Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Δώνης έβγαλε τον Μακέντα απέναντι στον Μπάρκα αλλά ο Βράνιες με τρομερό τάκλιν του πήρε την... μπουκιά από το στόμα. Στη συνέχεια, ο Χατζηγιοβάνης έκανε την προσποίηση και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ!

• 20:52
    59'
    Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Μακέντα και Ζαχίντ, στις θέσεις των Καμπετσή και Μπουζούκη

• 20:50

Δυσκολεύεται να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης η ομάδα του Γιώργου Δώνη, με τον Έλληνα τεχνικό να ετοιμάζει και την πρώτη του αλλαγή

• 20:50

Έχει πάρει την κατοχή και τον έλεγχο ο Παναθηναϊκός, με τους γηπεδούχους να περιμένουν στο μισό γήπεδο ώστε να κλέψουν μπάλες και να χτυπήσουν με την ταχύτατη μεσοεπιθετική τους γραμμή σε κάποια κόντρα-επίθεση.

• 20:43
    50'

Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, περνάει ανεκμετάλλευτο με τους «πράσινους» να απομακρύνουν

• 20:41
    46'

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες

• 20:26

Ένα κλικ ανώτεροι οι γηπεδούχοι, με τον Αραούχο να παίζει ως στήριγμα, να υποδέχεται μπάλες και να τις σπάει στους συμπαίκτες του, με τους Μάνταλο, Λιβάγια και Βέρντε να έχουν μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι της ομάδας τους. Από την μεριά τους, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να βρουν χώρους κυρίως με πλαγιοκοπήσεις και ορισμένες φορές με κάθετο ποδόσφαιρο, με την μπάλα να περνάει αρκετά από τα πόδια του Μπουζούκη αλλά και των Μπεκ, Ανουάρ.

• 20:25

Εξαιρετικό ντέρμπι παρακολουθούμε. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο και στην πρώτη της τελική, άνοιξε το σκορ με τον Αραούχο. Αυτό το γκολ έδωσε ρυθμό στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και χωρίς σκοπιμότητα και να δημιουργούν ευκαιρίες προς τις δύο εστίες.

• 20:19

Η ΑΕΚ προηγείται με 1-0 του Παναθηναϊκού χάρη στο πολύ όμορφο γκολ του Σέρχιο Αραούχο.

• 20:18
    45'

Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια για δυνατό μαρκάρισμα στον Ανουάρ που πρόλαβε να του τσιμπήσει την μπάλα

• 20:17
    44'

Σουτ του Μπουζούκη στην κίνηση μετά την πάσα του Χατζηγιοβάνη, μπλόκαρε ξανά ο Μπάρκας

• 20:05
    32'
    Καλή στιγμή για την ΑΕΚ!

«Γλυκιά» σέντρα του Σιμάνσκι, δεν μπορεί να βρει την μπάλα με την μία ο Μάνταλος μέσα στην περιοχή!

• 20:04

Αρκετό παιχνίδι και από τα πλάγια για τους φιλοξενούμενους, κυρίως με τους Μπεκ-Γιόχανσον από τα δεξιά και δευτερευόντως με τους Χατζηγιοβάνη-Χατζηθεοδωρίδη από τα αριστερά

• 20:04

Ο Καμπετσής, βέβαια, μοιάζει λίγο απομονωμένος στην επίθεση και... παλεύει με τους Βράνιες, Σβάρνα με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν παίξει ακόμη μαζί του, ούτε τον έχουν χρησιμοποιήσει ως στήριγμα για την δημιουργία επιθέσεων.

• 20:04

Από την άλλη μεριά, ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να βάλει αρκετά στο παιχνίδι του τον Μπουζούκη, με την μπάλα να περνάει συχνά από τα πόδια του. Μπεκ και Χατζηγιοβάνης συγκλίνουν συχνά προς τον άξονα, παίζοντας πιο κλειστά και όχι ως καθαροί εξτρέμ.

• 20:00

Πειθαρχημένοι τακτικά οι «κιτρινόμαυροι», κρατάνε τις θέσεις τους οι Βέρντε και Λιβάγια, ενώ ο Κρίστισιτς έχει δίπλα του πλέον τον Σιμάνσκι που έχει υποχωρήσει λίγο στον αγωνιστικό χώρο

• 20:00

Πίεση στα 3/4 από τους γηπεδούχους, με τον Αραούχο να πιέζει τα αντίπαλα στόπερ και να έχει πολλές φορές κοντά του τον Μάνταλο, που ανεβαίνει από τον άξονα ως στήριγμα.

• 19:58

Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα, η μπάλα πηγαίνει πάνω-κάτω, ο διαιτητής αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί χωρίς να σφυρίζει συχνά και οι δύο ομάδες δείχνουν διάθεση να παίξουν ανοιχτά. Στρωτό ποδόσφαιρο και από τους δύο, η μπάλα σηκώνεται ελάχιστες φορές από τον αέρα

• 19:58

Συμπληρώσαμε 25 λεπτά στο ΟΑΚΑ. Ντέρμπι με τα όλα του στο Μαρούσι, με την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0 του Παναθηναϊκού χάρη στην γκολάρα του Σέρχιο Αραούχο!

• 19:54
    21'
    Νέα φάση για την ΑΕΚ!

Σουτ του Λόπες με το δεξί, που είναι και το κακό του πόδι, με την μπάλα να βρίσκει στον Μπεκ και να παίρνει ύψος αλλά ο Διούδης είχε καλή τοποθέτηση και έδιωξε!

• 19:50
    17'
    Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Ο Μπουζούκης βρήξε τον χώρο και σούταρε, από απόσταση περίπου 20 μέτρων, αλλά ο Μπάρκας έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε! Απειλούν οι φιλοξενούμενοι που ψάχνουν το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης!

• 19:47

Ωραίο παιχνίδι, με γρήγορο ρυθμό και δύο ομάδες που θέλουν να παίξουν ανοιχτά! Μετά το πρώτο δυνατό πεντάλεπτο του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του αγώνα, η ΑΕΚ πήρε την κατοχή και έφτιαξε δύο φάσεις, στην μία εκ των οποίων βρήκε το γκολ με τον Αραούχο!

• 19:45
    11'
    Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Αραούχο άνοιξε για τον Μπακάκη, ο οποίος έκανε ωραίο γύρισμα προς τον Μάνταλο αλλά το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε ο αρχηγός της Ένωσης μέσα από την περιοχή, πέρασε άουτ!

• 19:43

Ανοίγει λογαριασμό... ξανά ο Αραούχο, συνηθίζει να σκοράρει στα ντέρμπι και κόντρα στον Παναθηναϊκό το κάνει και πάλι!

• 19:42
    8'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Πολύ ωραία συνεργασία μετά Κρίστισιτς και Λιβάγια, ο δεύτερος έδωσε στον Αραούχο που γύρισε έξω από την περιοχή και με πανέμορφο πλασέ με το αριστερό, που βρήκε λίγο και στον Πούγγουρα, νίκησε τον Διούδη για το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ!

• 19:37
    4'
    Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό!

Ο Χατζηθεοδωρίδης βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει 3-4 μέτρα μακριά από την εστία.

• 19:35

Πρώτες αναγνωριστικές μπαλιές στο ματς

• 19:34
    1'

Ξεκίνησε το ντέρμπι!

• 19:32

Με την κιτρινόμαυρη εμφάνιση η ΑΕΚ, με την επετειακή ο Παναθηναϊκός

• 19:32

Με τους πυρσούς στο πέταλο των οργανωμένων να δίνουν ξεχωριστό χρώμα στην ατμόσφαιρα

• 19:31

Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο

• 19:25
    ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):

Μπάρκας - Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες - Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Μάνταλος - Βέρντε, Λιβάγια, Αραούχο

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Τσιντώτας, Οικονόμου, Βασιλαντωνόπουλος, Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνης, Κλωναρίδης, Χριστόπουλος

• 19:24

Έτσι διαμορφώνεται πλέον η ενδεκάδα και ο πάγκος της ΑΕΚ μετά την αλλαγή...

• 19:24
    ΕΚΤΑΚΤΟ

Έχουμε μια αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην ενδεκάδα της ΑΕΚ αφού ο Τσιγκρίνσκι ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και πάει... κερκίδα, με τον Σβάρνα να παίρνει φανέλα βασικού και τον Οικονόμου να μπαίνει στην αποστολή.

• 19:18

Σε ένα τέταρτο θα έχουμε σέντρα στον αγώνα, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν σιγά σιγά το ζέσταμά τους και να κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.

• 19:04

Σε λιγότερο από ένα μισάωρο θα ξεκινήσει το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ

• 19:04

Οι δύο ομάδες, πάντως, είχαν μεσοβδόμαδα και αναμετρήσεις για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1 στο Αγρίνιο με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, ενώ ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

• 18:50

Τώρα βγαίνουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού για προθέρμανση, κάτω από έντονες αποδοκιμασίες

• 18:50

Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί ο πολύ κρίσιμος επαναληπτικός με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδος το απόγευμα της Τετάρτης

• 18:49

Διαιτητής ο Κροάτης Φραν Γιόβιτς, με βοηθούς τους Μόντριτς και Ράντιτς. Τέταρτος ο Καραντώνης. Στο VAR ο Ζαχαριάδης και AVAR ο Πάρτας.

• 18:49

Ο Γιώργος Δώνης δίνει ανάσες σε τρεις ποδοσφαιριστές του, ο λόγος για Κουρμπέλη, Ζαχίντ και Μακέντα

• 18:49
    Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης):

Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Γιόχανσον, Δώνης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μπεκ και

Στον πάγκο οι: Ξενόπουλος, Μακέντα, Κουρμπέλης, Ζαχίντ, Κολοβέτσιος, Αποστολάκης και Νάγκι

• 18:48

Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Σιμάνσκι, Βέρντε, Λιβάγια και Αραούχο

Στον πάγκο οι: Τσιντώτας, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνης, Κλωναρίδης και Χριστόπουλος

• 18:48

Πριν αναφέρουμε οτιδήποτε άλλο πάμε γρήγορα στις συνθέσεις των δύο ομάδων

• 18:47

Ο Παναθηναϊκός με συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα έχει ανέβει στην 4η θέση, τέσσερις βαθμούς πίσω από την 3η Ένωση

• 18:47

Η ΑΕΚ ψάχνει την πρώτη της νίκη σε ντέρμπι μετά από 13 συνεχόμενα μεγάλα ματς στις εγχώριες διοργανώσεις.