2ος όμιλος: Τις εντυπώσεις η Μπάγερν, την πρωτιά η Παρί (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 06/12/17 - 00:33

Σ' ένα παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό και φοβερή ποιότητα, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν με 3-1 στο "Allianz Arena", με τους Παριζιάνους όμως να είναι αυτοί που κατέκτησαν την πρώτη θέση του Β' ομίλου, χάρη στο 3-0 του πρώτου αγώνα στο "Parc des Princes".

Μόλις στο 8ο λεπτό, σε μια φάση που ο Ριμπερί μπήκε κάθετα στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή "έσπασε" την μπάλα αριστερά στον Χάμες ο οποίος έβγαλε τη σέντρα, ο Κομάν με κεφαλιά βρήκε στην μικρή περιοχή τον Λεβαντόφσκι ξεχασμένο από την άμυνα της Παρί και με πλασέ έγραψε το 1-0 για τους Βαυαρούς.

Μετά το 1-0 η Μπάγερν έδωσε αρκετό χώρο στην Παρί και η ομάδα του Ουνάι Έμερι είχε την ευκαιρία να απειλήσει. Όσο οι Παριζιάνοι προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τα μέτρα που τους έδωσε η Μπάγερν, οι Βαυαροί γινόντουσαν όλο και πιο απειλητικοί στις αντεπιθέσεις.

Σε μια από αυτές στο 37’ ήταν πάλι ο Χάμες Ροντρίγκεζ που έβγαλε τη σέντρα και με δυνατή κεφαλιά ο Τολισό έκανε το 2-0 για την Μπάγερν.

Το 2ο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό αλλά αυτή τη φορά η Παρί ήταν εκείνη που βρήκε δίχτυα, όταν Βεράτι βρήκε στην περιοχή τον Καβάνι εκείνος ύψωσε τη μπάλα και ο Εμπαπέ με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 στο 50ο λεπτό.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού κι ενώ οι Παριζιάνοι πίεζαν η Μπάγερν βρήκε το 3ο της γκολ με σκόρερ και πάλι τον Τολισό. Στο 69’ ο Κομάν έκανε ακόμα μια κούρσα από τα αριστερά, προσπέρασε σαν σταματημένο τον Ντάνι Άλβες, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή και ο Τολισό με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 3-1.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ με τις δύο ομάδες να παίρνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση με 15 βαθμούς.

Η Αντερλεχτ νίκησε 1-0 τη Σέλτικ στο "Σέλτικ Παρκ" της Γλασκώβης, όμως έμεινε εκτός των "32" του Europa League, αφού υστέρησε στην ισοβαθμία με τους "καθολικούς", με το 0-3 των πρωταθλητών Σκωτίας στον πρώτο γύρο μέσα στις Βρυξέλλες.

Οι Βέλγοι ήταν ανώτεροι στο πρώτοι ημίχρονο και δημιούργησαν ευκαιρίες, οι Σκωτσέζοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν, όμως το αυτογκόλ του Σιμούνοβιτς στο 62’ έδωσε "φρούδες" ελπίδες στην Αντερλεχτ.