5ος όμιλος: ΕΠΙΚΗ ανατροπή της Σεβίλλης! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 22/11/17 - 00:24

H Σεβίλλη υποχρέωσε τη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ να δει την άλλη όψη... της Κωνσταντινούπολης και απέσπασε πολύτιμη ισοπαλία με 3-3, επιστρέφοντας από το 3-0 του ημιχρόνου!

Στο ημίωρο του αγώνα οι οπαδοί των γηπεδούχων ζούσαν τον απόλυτο εφιάλτη: Είχαν δει την ομάδα τους να δέχεται δυο πανομοιότυπα γκολ από κόρνερ (με κεφαλιές στο πρώτο δοκάρι και εκτελέσεις των Φιρμίνο και Μανέ στο δεύτερο), με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει και το... κερασάκι στην τούρτα!

Οι "κόκκινοι" πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε και οι Ανδαλουσιανοί αρνήθηκαν να το πιστέψουν. Παρόλο λοιπόν που δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ως το ημίχρονο, αμέσως μετά απ’ αυτό μείωσαν με κεφαλιά του Μπεν Γεντέρ.

Κι όταν πια ο ίδιος κέρδισε και εξαργύρωσε ένα πέναλτι του Μορένο, είχε αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση της ανατροπής. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, λοιπόν, ήρθε ο Πιζάρο να εκμεταλλευτεί την αναμπουμπούλα σε κόρνερ και να δώσει την ισοπαλία-χρυσάφι.

Ο βαθμός αυτός είναι αρκετός, ώστε η Σεβίλλη με νίκη στην έδρα της ουραγού και αδιάφορης Μάριμπορ να προκριθεί στους "16". Εκεί όπου η Λίβερπουλ θα μπορούσε να βρίσκεται από σήμερα, αλλά θα δώσει επίσης το «παρών», αν απλά πάρει μια ισοπαλία από τους Ρώσους στην έδρα της.