6ος όμιλος: Πανάξια πρόκριση για Σαχτάρ, στο Europa η Νάπολι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 07/12/17 - 00:50

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ επικράτησε 2-1 της Σίτι και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα του Γκουαρντιόλα στην πρώτη της εφετινή ήττα στη διοργάνωση.

Οι Ουκρανοί το παιχνίδι μέσα σε έξι λεπτά καθώς από το 26ο λεπτό μέχρι και το 32ο πήρε κεφάλι με δύο γκολ απέναντι στην Σίτι, η οποία, αν και φαινόταν αρχικά τόσο αδιάφορη, μετά την εξέλιξη αυτή δεν είχε λόγο να πιεστεί για να κάνει την ανατροπή.

Η Σαχτάρ ευτύχισε να σκοράρει στο 26’ με ένα πολύ όμορφο γκολ του Μπερνάρντ. Όταν ήρθε και το 2-0 με τον Ισμαϊλι (32) εκεί γνώριζαν ότι είχαν τελειώσει τη δουλειά.

Η Σίτι με τον γνωστό της... φλύαρο τρόπο προσπάθησε να απαντήσει στο δεύτερο 45λεπτό αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε και απλά μείωσε με τον Αγουέρο στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Champions League η Νάπολι. Οι "παρτενοπέι" γνώρισαν εκτός έδρας ήττα από την Φέγενορντ με 2-1, η οποία σε συνδυασμό με τη νίκη της Σαχτάρ επί της Μάντσεστερ Σίτι (2-1) στο άλλο ματς του ομίλου την περιορίζει στην θέση και την… υποβιβάζει στο Europa League.