Άλμα πρόκρισης για τον "δαιμονισμένο" ΠΑΟΚ στην Τιφλίδα (ΦΩΤΟ)

Άλμα πρόκρισης για τον "δαιμονισμένο" ΠΑΟΚ στην Τιφλίδα

Ενημερώθηκε: 18/08/16 - 21:08

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στον πρώτο αγώνα των play off του Europa League και κέρδισε στην Τιφλίδα 3-0 την Ντιναμό, αγκαλιάζοντας την πρόκριση.

Ο Μάτος άνοιξε το σκορ στο 21' και ο Κρέσπο στο 71' έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84' ο Περέιρα.

Κορυφαίος του "Δικεφάλου" ήταν ο Λέο Μάτος. Τόσο για το τέρμα που πέτυχε, όσο και για την εν γένει παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο σε όλο το 90λεπτο.

Για να φτάσει βέβαια στην άνετη επικράτηση χρειάστηκε να περάσει ένα ημίχρονο στο οποίο, αν και προηγήθηκε με το γκολ αλά σέντερ φορ του Λέο Μάτος, πιέστηκε αρκετά από τους γηπεδούχους, αφού είχε επιλέξει να παίξει πολύ συντηρητικά. Στο δεύτερο μέρος, όταν ο Ίβιτς έκανε τις σωστές διορθωτικές κινήσεις (με Κάνιας αρχικά και Μπίσεσβαρ στη συνέχεια) στη μεσαία γραμμή και οι φιλοξενούμενοι έγιναν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, ήρθαν άλλα δύο όμορφα γκολ από Κρέσπο και Περέιρα (του Αργεντινού ήταν με μία λέξη καταπληκτικό) και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Ντιναμό Τιφλίδας (Γιουράι Γιάμπαρεκ): Σκρίμπε, Λομπζάνιτζε (58' Τεβτσάτζε ), Ρενέ Σάντος, Αμισουλασβίλι, Κελίτζε, Παρουνασβίλι, Τσιντσάτζε (70' Μίκελ Αλβάρο), Τζιγκάουρι, Κιτεϊσβίλι, Τσαντουρισβίλι, Παπουνασβίλι (63' Ντβαλισβίλι).

Στον πάγκο: Λομάια, Κιρκιτάτζε, Μικελτάτζε, Ζάρια.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάχοφ (68' Μπίσεσβαρ), Χαρίσης (46' Κάνιας), Τζάλμα Κάμπος (81' Φακούντο Περέιρα), Ροντρίγκες, Αθανασιάδης.

Στον πάγκο: Μπρκιτς, Μαλεζάς, Μυστακίδης, Κίτσιου.