Άλμπα Βερολίνου-Ολυμπιακός 67-93: Επιβλητική βόλτα στη Γερμανία

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 29/12/23 - 22:47

Ολυμπιακός από τα... παλιά «στραγγάλισε» την Άλμπα στο Βερολίνο και έκλεισε με τον πλέον ιδανικό τρόπο το 2023!

Πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας άμυνα που «τσάκιζε» κόκκαλα, οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν τούμπα το ματς και έφυγαν από τη «Mercedes Benz Arena» με τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με το εντυπωσιακό 94-67 για τη 17η αγωνιστική της Euroleague.

Στο 9-8 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (5-4 εντός και 4-4 εκτός έδρας), με τον Άλεκ Πίτερς και τον Μουστάφα Φαλ να μην έχουν αντίπαλο και με αρκετούς να τους ακολουθούν. Γουόκαπ στη δημιουργία, Παπανικολάου σε όλους τους τομείς, Γουίλιαμς-Γκος με την αποτελεσματικότητά του στη δεύτερη περίοδο είχαν καλά διαστήματα, το βράδυ που ο Λουκ Σίκμα προτιμήθηκε από τον Φιλίπ Πετρούσεβ για τον ρόλο του backup πάουερ φόργουορντ.

Στο 3-14 έπεσε η Άλμπα (3-6 εντός και 0-8 εκτός έδρας), με τον Ίσραελ Γκονθάλεθ να βλέπει εντυπωσιακή προσπάθεια και κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο μέρος και 9/16 τρίποντα έως το ημίχρονο, αλλά από εκεί και πέρα την καλή ομάδα του παρκέ να παίρνει το αποτέλεσμα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Οι Γερμανοί δεν είχαν τους Ζίγκα Σάμαρ, Γκαμπριέλε Πρόσιντα, Λουίς Ολίντι στη σύνθεσή τους, λύγισαν φυσιολογικά και συνεχίζουν με στόχο να αποφύγουν την τελευταία θέση της κατάταξης.