"Άλωσαν" τη Βοστώνη οι Warriors (BINTEO)

Ενημερώθηκε: 19/11/16 - 12:06

Οι Golden State Warriors, πέρασαν επιβλητικά από τη Βοστώνη και την έδρα των Celtics, επικρατώντας με 104-88. Οι Κέλτες πάλεψαν μέχρι και το τρίτο δωδεκάλεπτο όμως οι Warriors έκαναν σμπαράλια κάθε ελπίδα των αντιπάλων τους καθαρίζοντας το ματς.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίχτες του Steve Kerr έκαναν ένα μεγάλο σερί (18-0) μέσα σε περίπου πέντε λεπτά αγώνα. Έτσι το υπέρ των φιλοξενούμενων 55-46 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 79-51 μέχρι τα μέσα της περιόδου με τους πάντες από την πλευρά της ομάδας της Βοστώνης να αντιλαμβάνονται ότι το ματς έχει τελειώσει.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Klay Thompson με 28 πόντους. Ο Durant, ο οποίος αποδοκιμάστηκε έντονα λόγω της απόφασής του να επιλέξει τους Warriors το καλοκαίρι, πέτυχε 23 πόντους και να μαζεύει 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 7 ασίστ. Ο Curry έμεινε στους 16 πόντους και 7 ασίστ με ασυνήθιστα κακά ποσοστά στα σουτ 3 πόντων, 2/10!!!

Για τους Celtics ο Τόμας είχε 18 πόντους ενώ ο Bradley 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.