Απόλυτη "Γιούβε" (video&slideshow)

Ενημερώθηκε: 22/05/16 - 01:09

Η Γιουβέντους, απέδειξε, ποιός είναι το απόλυτο αφεντικό του ιταλικού ποδοσφαίρου. Επικράτησε στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, στο Ολίμπικο της Ρώμης, της Μίλαν, με 1-0 και κατέκτησε το ντάμπλ φέτος στην Ιταλία. "Χρυσή" αλλαγή, ο Αλβάρο Μοράτα που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, άνοιξε το σκορ στο 110ο λεπτό της παράτασης.

Η Μίλαν, είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ. Οι "ροσονέρι" έχασαν πολλές ευκαιρίες και πίεζαν την Γιουβέντους ασφυχτικά.

Στο δεύτερο μέρος, προσπάθησε η "Βέκια Σινιόρα" να αντιδράσει, αλλά και πάλι φαινόταν πως η Μίλαν, είχε υπό τον έλεγχό της το παιχνίδι. Στο 69ο λεπτό χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία και ήταν για την "Γιούβε". Το σουτ του Πογκμπά κόντραρε και ο Ντοναρούμα απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το "0" για τους Μιλανέζους.

Το παιχνίδι, οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Μίλαν έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Μπάκα να ανοίξει το σκορ στο 104'. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, έκανε την κίνηση του παιχνιδιού όπως αποδείχτηκε, καθώς στο 108' απέσυρε τον Ερνάνες και πέρασε στη θέση του, τον Άλβαρο Μοράτα. Ο Ισπανός, 2 λεπτά αργότερα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, τον δικαίωσε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Μίλαν και τους οπαδούς των "μπιανκονέρι" στον έβδομο ουρανό.

Τα λεπτά πέρασαν, η Μίλαν κακώς φωνάζει για πέναλτυ στον Χόντα, στο 118' και η Γιουβέντους έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Ιταλικού ποδοσφαίρου που κατακτά δυο συνεχόμενα νταμπλ!

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Μοντολίβο (109' Χοσέ Μάουρι), Κούτσκα (112' Μπαλοτέλι), Πόλι, Χόντα, Μποναβεντούρα, Μπάκα

Γιουβέντους: Νέτο, Λίχτσταϊνερ (75' Κουαδράδο), Ρουγκάνι, Μπαρτσάλι, Κιελίνι, Εβρά (62' Αλέξ Σάντρο), Λεμινά, Πογκμπά, Ερνάνες (108' Μοράτα), Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα

Morata GOAL (0:1) AC Milan vs Juventus 21/05/2016