Απότομη...προσγείωση για Πανιώνιο - Ισοπαλία στα Γιάννενα

Ενημερώθηκε: 24/09/16 - 21:20

Με τέτοιες εμφανίσεις και τέτοιον Βίτι, μπορεί να κοιτάζει στο μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Η Βέροια, η οποία κατέβηκε στην Αθήνα με υπηρεσιακό προπονητή, παίζοντας πολύ έξυπνα, εκμεταλλεύθηκε την κάκιστη ημέρα που βρέθηκε ο Πανιώνιος και με δύο γκολ του Πάμπλο Βίτι, επικράτησε 1-2 στη Νέα Σμύρνη, κάνοντας σεφτέ στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη μεριά, οι Νεοσμυρνιώτες απογοήτευσαν, ηττήθηκαν για πρώτη φορά φέτος στην Super League και πήραν ένα γερό μάθημα ενόψει της συνέχειας.

Η "βασίλισσα του Βορρά" προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βίτι να ανοίγει το σκορ στο 17ο λεπτό με εξαιρετική κεφαλιά και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, στο 44ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Μπεν, στην άμυνα του Πανιωνίου.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, βγήκε στην επανάληψη, αποφασισμένη να ανατρέψει το παιχνίδι και πίεσε ασφυχτικά τη Βέροια, ενώ έχασε και μεγάλες ευκαιρίες με τους Ενγκόγκ, Ρισβάνη και Μπεν.

Ο Πανιώνιος μείωσε στο 81ο λεπτό, με τον πρώην επιθετικό της Λίβερπουλ, αλλά η Βέροια παίζοντας με το… μαχαίρι στα δόντια, κράτησαν το υπέρ του αποτέλεσμα (1-2) και πήραν το πρώτο τους τρίποντο στη Super League.

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος (10’ Αργυρόπουλος), Οικονόμου, Ρισβάνης, Αντωνιάδης, Σιώπης, Κόρμπος, Μπεν (75’ Ολαϊτάν), Μασούντ, Φούντας (49’ Ενγκόγκ), Ανσαριφάρντ

Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Τασουλής, Μασούρας, Γκιοατά

Βέροια (Απόστολος Τερζής): Λόπες, Μαλόν, Ναβαλόφσκι, Καλί (73’ Μελίσσης), Μαραγκός, Μπαλάφας, Άρτσε (89’ Παπαδόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Μεληκιώτης, Βίτι (60‘ Παπαστεριανός), Καπετάνος

Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Ασίγκμπα, Σαρπόνγκ, Σισίνιο

Έπειτα από ένα ματς χωρίς ρυθμό και ρίσκα στους "Ζωσιμάδες", αλλά και πολλές διακοπές στη ροή του, ΠΑΣ και Πλατανιάς "κόλλησαν" στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να μένουν αήττητοι για αγωνιστική.

Ο ΠΑΣ ήθελε επιστροφή στις νίκες μετά την ευρεία ήττα του από τον Παναθηναϊκό, ο Πλατανιάς ήθελε το 3/3, αλλά τελικά το 0-0 ήρθε ως φυσική εικόνα του ματς στους "Ζωσιμάδες", αν και οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να "κλέψουν" το ματς στο τέλος.

Στο β' ημίχρονο, όπου και σημειώθηκαν οι πιο μεγάλες στιγμές στον αγώνα, ο ΠΑΣ είχε τη στιγμή του στο 62' με τους Ναδάλες και Σκόνδρα, ενώ ο Πλατανιάς είχε μοιραίο τον Γιακουμάκη που σπατάλησε σπουδαίες στιγμές στο 55' και στις καθυστερήσεις του ματς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Σκόνδρας, Ναδάλες, Κοζορώνης, Λίλα, Κούτρης (70' Δώνης), Μαμπουλού, Ζάιρο (75' Βιντάλ), Κόντε (83' Φερφελής)

Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος (83' Γουνδουλάκης), Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς, Μουνάφο (66' Στάθης), Μενδρινός (91' Ντιλαβέρ), Γιακουμάκης, Μανούσος

Κίτρινες: Λίλα, Μπουκουβάλας, Δώνης - Γκνιάτιτς