Βήμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ

Ενημερώθηκε: 09/10/18 - 00:11

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με 3-2 πήρε ο ΠΑΟΚ, στην Ουγγαρία, απέναντι στην Κασνιμπάρτσικα στον πρώτο αγώνα του πρώτου προκριματικού γύρου του Champions League βόλεϊ ανδρών.

Έτσι με νίκη με οπουδήποτε σκορ στη ρεβάνς της 17ης του μήνα στο «Παλατάκι» προκρίνεται στον δεύτερο γύρο της κορυφαίας τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε άνετα, έχασε οριακά τα δύο επόμενα σετ, όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την «ανατροπή» και να αποκτήσει σαφές προβάδισμα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Δημήτρης Τζούριτς με 26 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Γκόρτσανιουκ με 17 και ο Τακουρίδης με 17 πόντους.

Στο πέμπτο σετ, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 2-0 με μπλοκ του Τζούριτς. Οι Ούγγροι ισοφάρισαν με τον Σάμπο και πέρασαν μπροστά με 4-3 και με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά με +2 μετά από νέο μπλοκ του Τζούριτς με τους Ούγγρους να ισοφαρίζουν σε 13-13 μετά από χαμένη επίθεση του Γκόρτσανιουκ. Ο «Δικέφαλος» κατέκτησε τελικά τη νίκη με το μπλοκ του Τακουρίδη.

Τα σετ: 18-25, 27-25, 30-28, 19-15, 13-15

ΚΑΣΝΙΜΠΑΡΤΣΙΚΑ (Μάρεκ Καρντός): Παέζ Ντιάζ 2π., Γιουχάζ 10, Μπανάι 18, Μπλάσοβικς 14, Σάμπο 18, Νέμεθ 18 / Γκεμπχαρτ (λ. - 55%υπ.), Μίλεβ 2, Τορονιάι, Μάκο

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μάρκεθ 11π., Φιλίποφ 3, Γκόρτσανιουκ 17, Τζούριτς 26, Τακουρίδης 15, Σαφράνοβιτς 14 / Ν.Εφραιμίδης (λ.- 44%υπ.), Κωνσταντινίδης (λ. - 29%υπ.)μ Γάτσης, Οκολιτς 6