Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός 81-89: «Τρίποντη»... καταιγίδα στη Λιόν

Ενημερώθηκε: 15/12/23 - 00:15

Με το δεύτερο του «διπλό» στην εφετινή Euroleague θα επιστρέψει από την «Ldlc Arena» ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» είχαν την ψυχραιμία στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, «αρπάζοντας» τη νίκη με 89-81 από τη Βιλερμπάν, για την 14η αγωνιστική της διοργάνωσης και ισορροπώντας το ρεκόρ τους σε 7-7, έδωσαν τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών.

Στον αντίποδα, οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 2-12 και παρέμειναν «αγκαλιά» με την Άλμπα Βερολίνου στο «βυθό» της κατάταξης.

Ο Κώστας Σλούκας μέτρησε 12 ασίστ, ρεκόρ καριέρας, όμως συνόδεψε την επίδοσή του αυτή μαζί με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, φτάνοντας τους 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Με αυτόν «μαέστρο», οι «πράσινοι» έμειναν ψύχραιμοι στην αντεπίθεση της Βιλερμπάν, που επέστρεψε απο το -16 (25-41) και διεκδίκησε τη νίκη, όμως δεν κατάφερε να την πάρει χάρη σε μεγάλα σουτ από τον Σλούκα, αλλά και τους Μήτογλου, Γκριγκόνις.

Ο Λιθουανός ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους και 5/9 τρίποντα, ενώ ο Μήτογλου έκανε επίσης double double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. 14 πόντους είχε ο Λεσόρ και 13 ο Ναν, ενώ βοήθησε πολύ στην τέταρτη περίοδο με τα ριμπάουντ και το rim protection o Κώστας Αντετοκούνμπο (2 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες σε 8 λεπτά).

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89